Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” zapraszają w dniu 14 lipca 2024 r. na wycieczkę nr 24 w ramach tegorocznego Rajdu na Raty. Wyjazd z przystanku „Bankowa” w Jeleniej Górze autobusem MZK nr 5 o godz. 8.31 do Siedlęcina. Tam na przystanku „Przy Krzyżu” o godz. 8.50 zbiórka uczestników.

Trasa długości 14 km prowadzi przez Grzbiet Mały Gór Kaczawskich. Z Siedlęcina drogami polnymi idziemy w kierunku Płoszczynki. Na wschodnim zboczu Wapiennej oglądamy ruiny dwóch wapienników z XIX w. Następnie drogą jezdną idziemy do Czernicy, gdzie głównym punktem programu będzie zwiedzanie położonego w malowniczym parku pałacu. Wybudowany w połowie XVI wieku, w XIX w. uległ znacznemu zniszczeniu, podczas odbudowy nadano mu styl neorenesansowy, przypominający francuskie zamki nad Loarą. Po obiekcie oprowadzi nas kasztelan Maciej, zobaczymy m.in. cenne polichromie i poznamy tajemnice pałacowe (wstęp – wolne datki). Po wyjściu z pałacu kierujemy się do Płoszczyny, po drodze mijając wieżę dawnego kościoła ewangelickiego i kościół parafialny św. Michała Archanioła. Z Płoszczyny szlakiem czarnym zboczem Stromca schodzimy do Jeżowa Sudeckiego, skąd o godz. 17.55 odjedziemy autobusem MZK nr 1 do Jeleniej Góry.

Wycieczkę prowadzi Krzysztof Tęcza ze Staniszowa (tel. 609121744). Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

Opracował Wiktor Gumprecht

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.