Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” zapraszają w dniu 19 listopada 2023 r. na wycieczkę nr 44 w ramach tegorocznego Rajdu na Raty.

Wyjazd z dworca PKS w Jeleniej Górze autobusem o godz. 8.20 do Karpacza. Zbiórka uczestników na przystanku Karpacz „dworzec kolejowy” o godz. 9.15, gdzie będzie oczekiwał prowadzący wycieczkę Wiktor Gumprecht (tel. 500279011).

Trasa długości 14 km prowadzi przez wschodnią część Pogórza Karkonoskiego. Z przystanku autobusowego idziemy ulicą Kowarską i po przekroczeniu Łomniczki podchodzimy na Księżą Górę. wierzchołek zajmuje luksusowy hotel z restauracją. Ze szczytu schodzimy do Ścięgien i przez Kozi Grzbiet docieramy do ul. Turystycznej. Odwiedzamy cmentarz komunalny, następnie kierujemy się w kierunku zachodnim, przekraczamy najpierw Łomniczkę, potem Łomnicę i drogami polnymi i leśnymi dochodzimy do Rozdroża pod Grabowcem. Na przełęczy stoją ruiny byłego prewentorium dla dzieci, przed wojną mieściło się tu bardzo popularne schronisko „Bergfriedenbaude”. Z przełęczy szlakiem niebieskim idziemy do położonej na zboczy góry barokowej kaplicy św. Anny. Tuż pod głównym ołtarzem bije Dobre Źródło, które swoje, zdrowotne właściwości zawdzięcza zawartości radonu. Woda ze źródła odprowadzana jest poza kapliczkę kanałem, tak aby można ją było czerpać. W bezpośrednim sąsiedztwie w XIX- wiecznym budynku funkcjonuje gospoda „Przy Dobrym Źródle”. Po odpoczynku szlakiem żółtym schodzimy do Sosnówki, skąd około godz. 16.00 odjeżdżamy autobusem MZK lub PKS do Jeleniej Góry.

Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

Opracował Wiktor Gumprecht

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.