Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” zapraszają w dniu 28 kwietnia 2024 r. na wycieczkę nr 10 w ramach tegorocznego Rajdu na Raty.

Wyjazd z Jeleniej Góry sprzed dworca kolejowego o godz. 7.05 autobusem komunikacji zastępczej do Janowic Wielkich, gdzie przesiadamy się na pociąg, którym jedziemy do Sędzisławia. Tu przesiadka na kolejny pociąg – do Kamiennej Góry (kierunek Trutnov). Na stacji kolejowej w Kamiennej Górze będzie oczekiwał turystów prowadzący wycieczkę Sebastian Miler (tel. 603783610).

Trasa długości 16 km prowadzi z Kotliny Kamiennogórskiej do Kotliny Marciszowskiej wschodnim fragmentem Rudaw Janowickich. Od dworca kolejowego szlakiem żółtym idziemy do Raszowa, w centrum wsi oglądamy kościół Niepokalanego Poczęcia NMP, a w nim wysokiej klasy zabytek: mauzoleum rycerskiej rodziny Schaffgotschów z renesansowo-manierystycznym zespołem rzeźb nagrobnych o wybitnych walorach artystycznych. Po zwiedzeniu mauzoleum leśnymi ścieżkami podchodzimy na Wielką Kopę, najwyższy szczyt (871 m) wschodniej części Rudaw Janowickich. Na wierzchołku znajduje się fundament dawnej wieży widokowej, obecnie jest planowana budowa nowej. Zboczem Wielkiej Kopy schodzimy do Wieściszowic podziwiając największą atrakcję okolicy – „Kolorowe Jeziorka” (Zielony Stawek, Błękitne i Purpurowe Jeziorko) powstałe w dawnych wyrobiskach kopalni łupków pirytonośnych. We wsi oglądamy dwa kościoły: gotycki z XVI w (obecnie kaplica cmentarna) i neogotycki z połowy XIX wieku. W końcowej części wędrówki przez przysiółek „Pod Zegarem” i dalej wzdłuż Mienicy trasą dawnej kolejki wąskotorowej idziemy do Marciszowa, skąd o godz. 16.57 odjeżdżamy pociągiem do Jeleniej Góry.

Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

Opracował Wiktor Gumprecht

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.