Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” zapraszają w dniu 1 października 2023 r. na wycieczkę nr 36 w ramach tegorocznego Rajdu na Raty.

Wyjazd spod dworca PKP w Jeleniej Górze autobusem MZK nr 15 o godz. 7.28 do Jagniątkowa. Tematem przewodnim tej wycieczki jest podążanie miejscami opisanymi przez Sławka Gortycha w jego kryminale pt. „Schronisko, które przestało istnieć”.

Trasa długości 19 km przebiega w zachodniej części Karkonoszy. Wysiadamy z autobusu na przystanku Dom Hauptmanna i Drogą pod Reglami idziemy do rozdroża Trzy Jawory. Tu rozpoczynamy długie i strome podejście (5 km dł., 750 m różnicy poziomów) szlakiem niebieskim prze Rozdroże pod Wielkim Szyszakiem do Obniżenia pod Śmielcem. Następnie trawersując północne zbocze Wielkiego Szyszaka dochodzimy do dawnego schroniska „Nad Śnieżnymi Kotłami” (obecnie Radiowo-telewizyjny Ośrodek Nadawczy). W pobliżu znajduje się kilka doskonałych punktów widokowych na Śnieżne Kotły, okoliczne pasma górskie, Kotlinę Jeleniogórską, a nawet Przedgórze Sudeckie (przy dobrej pogodzie można dojrzeć Ślężę). W dalszej części wędrówki szlakiem czerwonym (po drodze oglądamy malownicze formy skalne – Twarożnik i Trzy Świnki) dochodzimy do schroniska PTTK „Na Hali Szrenickiej”. Po odpoczynku schodzimy do Szklarskiej Poręby, w połowie drogi podziwiamy najwyższy w polskich Karkonoszach wodospad – wodospad Kamieńczyka (27 m wysokości). Po godz. 17 odjeżdżamy autobusem PKS lub pociągiem do Jeleniej Góry. Uwaga: wycieczka górska dla wprawionych turystów (suma podejść 1000 m). Wycieczkę prowadzi Krzysztof Tęcza (tel. 609121744).

Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

Opracował Wiktor Gumprecht

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.