Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” zapraszają w dniu 27 sierpnia 2023 r. na wycieczkę nr 31 w ramach tegorocznego Rajdu na Raty.

Wyjazd z dworca PKS w Jeleniej Górze autobusem o godz. 8.20 do Kowar.

Trasa długości 19 km prowadzi przez południową część Rudawskiego Parku Krajobrazowego. Od przystanku autobusowego Kowary dworzec kolejowy idziemy ulicami Zamkową i Wojska Polskiego do Wojkowa. Tu wchodzimy na Bukową Drogę, koło leśniczówki Bukowa skręcamy na Stary Trakt Kamiennogórski. Droga ta została zbudowana w końcu XVIII wieku jako bity gościniec pocztowy, którym wiodły linie dyliżansów i omnibusów z Kamiennej Góry do Jeleniej Góry i Cieplic. Z Przełęczy pod Bobrzakiem schodzimy do Czarnowa, gdzie spotykamy szlak zielony, którym przez Rędziny podchodzimy na Wielką Kopę. Wielka Kopa jest najwyższym szczytem (871m) wschodniej części Rudaw Janowickich, wierzchołek jest całkowicie zalesiony, planowana jest budowa wieży widokowej. Schodząc ze szczytu mijamy po drodze Kolorowe Jeziorka (Zielony Stawek, Błękitne i Purpurowe) powstałe w dawnych wyrobiskach kopalni łupków pirytonośnych. W Wieściszowicach oglądamy dwa kościoły: gotycki z XVI w (obecnie kaplica cmentarna) i neogotycki z połowy XIX wieku. W końcowej części wędrówki wzdłuż rzeczki Mienicy, częściowa trasą dawnej kolejki wąskotorowej idziemy do Marciszowa, skąd o godz. 18.23 odjeżdżamy pociągiem do Jeleniej Góry. Ze względu na długość i liczne podejścia wycieczka przeznaczona jest dla wprawionych piechurów. Wycieczkę prowadzi Jolanta Kupeć z Dziwiszowa (tel. 502132682).

Uczestnicy wycieczki we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

Opracował Wiktor Gumprecht

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.