W uzdrowiskowej dzielnicy Jeleniej Góry będzie ładniej i atrakcyjniej. Kuracjusze oraz mieszkańcy będą mogli wypoczywać w palmiarni. Na jej budowę jeleniogórski samorząd otrzymał właśnie dofinansowanie z Polskiego Ładu.

W regionie jeleniogórskim dofinansowanie otrzymały dwa samorządy. Pierwszy to Jelenia Góra, które pozyskało 5 mln zł na budowę palmiarni w cieplickim Parku Zdrojowym. 4,5 mln zł otrzyma Świeradów-Zdrój, które planuje przebudować ulice Izerską, Sanatoryjną, Spadzistą i Górzystą.

Do Programu Inwestycji Strategicznych – Polskie Uzdrowiska aplikować o środki mogły gminy uzdrowiskowe oraz gminy posiadające status obszaru ochrony uzdrowiskowej.

Jelenia Góra złożyła dwa wnioski:

1. „Budowa palmiarni w Parku Zdrojowym w Jeleniej Górze – Cieplicach” – wartość całkowita projektu: 13 mln zł, w tym wnioskowane dofinansowanie: 5 mln zł.

2. „Budowa tężni w Parku Zdrojowym w Jeleniej Górze – Cieplicach” – wartość całkowita projektu: 2 mln 041.000 zł, w tym wnioskowane dofinansowanie: 2 mln zł.

Dofinansowanie otrzyma pierwszy z nich.

W Programie Polski Ład rząd stara się wspierać także gminy uzdrowiskowe, które ucierpiały w sposób szczególny podczas pandemii. Mam nadzieję że zaproponowana przez władze Jeleniej Góry budowa palmiarni przyczyni się do podniesienia atrakcyjności turystycznej uzdrowiskowej części naszego miasta” – mówi senator Krzysztof Mróz.

Dofinansowanie z Programu Inwestycji Strategicznych jest bezzwrotne. Wysokość dofinansowania w naborze dla gmin uzdrowiskowych wynosi 98 proc. wartości inwestycji z udziałem własnym samorządu na poziomie 2 proc. W tej edycji samorządy mogły wnioskować o dofinansowanie inwestycji z 37 obszarów. Każda JST kwalifikująca się do programu mogła złożyć 2 wnioski, jeden do 2 mln zł, drugi do 5 mln zł. W programie nie określono maksymalnego okresu realizacji inwestycji, ale wnioskodawca przy składaniu wniosku musiał podać przewidywany okres oddania jej do użytku.

W sumie z dofinansowania z czwartej edycji Programu Inwestycji Strategicznych – Polskie Uzdrowiska skorzysta 50 gmin uzdrowiskowych w całej Polsce – poinformowało Ministerstwo Sportu i Turystyki. Ogółem wsparcie dla tych samorządów wyniesie 240 mln zł.

Spodziewamy się, że dzięki inwestycjom finansowanym z Polskiego Ładu, wzrośnie liczba turystów odwiedzających miejscowości uzdrowiskowe” – powiedział Andrzej Gut-Mostowy, sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki.

Budowa palmiarni to niejedyne planowane inwestycje w Cieplicach. W ubiegłym roku na spotkaniu Komisji uzdrowiskowej RM Jelenia Góra informowano, że w planach Departamentu Rozwoju Jeleniej Góry budowa nowego, większego skateparku na stadionie przy ulicy Lubańskiej.

Plany inwestycyjne przedstawił także szef Uzdrowiska Cieplice. Informował, że plany związane z budową basenu uległy zmianie. Uzdrowisko przymierza się jednak do wybudowania obiektu o funkcji zabiegowo-hotelowo -gastronomicznej.

FOT. FB Palmiarnia Poznań

7 komentarzy

 1. A w uzdrowisku brudno i grzyb. Czy jakieś sanepidy zwracają na to uwagę?

 2. Kamienne lwy na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie odsłonięte! Mer Lwowa: „Niech żyje Polska! Chwała Ukrainie!”

  • Kuracjusz Stoczniowca Odpowiedź

   Piszecie o palmiarni. Jedno co zauważyłem to niebezpiecznej rasy psy maszerujące po parku z właścicielem wprawdzie na smyczy ale bez kagańca. Po interwencji telefonicznej w Straży Miejskiej okazało się że prawo miejscowe na to pozwala.. Mówię tutaj o parku zdrojowym. DrodY radni może podejmiecie ten temat. Z wyjaśnień pracownika w/w śłużby wynika że prawo miejscowe pozwala na to . Kuracjusz nie będzie się zajmować tropieniem czy pies posiada certyfikat o swojego pochodzenia. BO psom z certyfikatem nie wolno tak spacerować. Przypominam tutaj że pies danej rasy z drugiego miotu w jednym roku nie otrzyma certyfikatu stanowiącego o swojej rasie. Mimo tego że jest w prostej linii psem tutaj akurat rasy niebezpiecznej. PROSZE O ROZWIAZANIE TEGO PROBLEMU.

   • Żadne prawo nie pozwala na prowadzanie psów rasy niebezpiecznej na przebywanie w przestrzeni publicznej bez kaganca. A co do głupoty typa ze straży miejskiej. Czy wasz kolega strażnik miejski przyznał się jak łazil w uzdrowisku ciebie w budynku Zdroju bez maseczki? Jakim był gierojem? Czy redakcja jest zainteresowana nagraniem jego ryja?

 3. Wszyscy chcą Kaliforni w Polsce. Może zrobić porządek na terenach spacerowych za wałami?

 4. Palmiarnia ok. Jednak dziwi mnie, że nadal Park Zdrojowy po deszczach stoi w widzie i nikt nie chce z tym nic zrobić. Że wejście od strony term i początkowa aleja od wejścia ze strony Parku Norweskiego przypomina zachwaszczony teren, bo roślinność tam jest w opłakanym stanie. Że pady zieleni „Pod Koroną” nie są zagospodaroeane tak aby przyciagać. Wystarczy trochę nasadzeń kwiatowych lub zimozielonych. Niewielki nakład finansowy a od razu zmieniła by się wizytówka… Czasem niedrogie, proste sposoby robią największą robotę. Ludzie chcą ładnych terenów, nie tylko samych atrakcji. Cieplice jako najstarsze uzdrowisko jest w kiepskiej kondycji pod tym względem, porównując inne uzdrowiska czy nawet zwykłe miasta. Nie wiem, najprostsze donice z kwiatami na moście czy lampach! Ktoś tu kompletnie nie ma orientacji jak dbać o miasto i zachęcenie ludzi do przyjazdu w nasze piękne bądź co bądź rejony.
  Kolejna rzecz-basen koło giełdy. Odrzucane wnioski o przywrócenie go do uzytkowania, jakieś wymówki, że się da… Jak się chce to wszystko się da.
  Koło tężni zbyt mała ilość ławek. Wystarczyło by postawić jedną długą ławę siedziskową a na zieleni drewniane lezaki które coraz częściej cieszą się sympatią na wszelkich bulwarach. Diabeł tkwi w szczegółach ale brak wyobraźni widać w zarządzie….
  Przywrócenie kajaków i rowerów wodnych na stawie w Parku Norweskim. Jakies altany do posiedzenia. Miejsca ogniskowe czy grillowe tak dawno temu obiecywane. W wielu miastach są cudownie zagospodarowane miejscówki z paleniskami, grillami i wiatami.
  Trzeba jednak chcieć i nie ignorowac głosów ludzi, bo to dla nich, a dzięki pieniądzom, które my zostawiamy w mieście (szczególnie przyjezdni)… miasto zwiększa budżet. To jak z kazdym biznesem, by się wzbogacić trzeba najpierw zainwestować. No ale najlepiej rozłożyć ręce, zbyć człowieka byle czym i udawać, że wszystko jest dobrze. Nie jest. Wiele lat Jelenia i okolice się nie rozwijały. P.Kusiak czy Zawiła nie robili nic by miasto rosło w atrakcyjność. Coś tam powoli niby się dzisiaj rusza do przodu, ale tu trzeba rozpędu! Głosy przyjezdnych ludzi mówią najwięcej. Wiele osób porównuje inne miejscowości i jasno slychać jak narzekają, że o Cieplicach ktoś zapomniał, a to co zrobiono to na pół gwizdka, byle coś było… A to za mało…

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.