Strona internetowa chronotrains.com to nowe, ciekawe narzędzie nie tylko dla miłośników kolei. Aplikacja pokazuje, jak jak daleko da się dojechać pociągiem w ciągu od godziny do pięciu z dowolnej stacji w większości krajów europejskich. To zabawka w sam raz na deszczową niedzielę, ale także baza, by dokonać pewnych ocen.

To oczywiste, że w ostatnich lata w Polsce, a zwłaszcza na Dolnym Śląsku znacznie zwiększyła się dostępność do kolei. Choć ciągle daleka od oczekiwań poprawia się też szybkość podróżowania pociągami. Wybierając w chronotrains Jelenią Górę okazuje się, że w pięć godzin da się już dojechać naprawdę daleko. W zasięgu pięciu godzin mamy Rzepin, Piłę, Inowrocław, Pabianice, Pszczynę, a nawet Pragę i Czeski Cieszyn. Gorzej, gdy przyjrzymy się połączeniom w krótszych ramach czasowych. Jedynym większym miastem, do którego z Jeleniej Góry dostaniemy się pociągiem w godzinę, jest Wałbrzych, a rozszerzając horyzont czasowy do dwóch godzin dojdzie Wrocław i Goerlitz. Tak kiepskich możliwości podróżowania pociągiem na krótkich odcinkach nie ma chyba żadne inne podobnej wielkości miasto w Polsce.

Kolejowo niewielkie mamy też korzyści z przygranicznego położenia. Wspomniana Praga to tak naprawdę jedyny atrakcyjny kierunek biorąc pod uwagę czas jazdy. Wręcz dołująco wygląda kolejowy zasięg Jeleniej Góry po niemieckiej stronie. Do Drezna i Cottbus jechac trzeba aż cztery godziny, a do tego te miasta są na dobra sprawę jedynymi dostępnymi (z większych) po niemieckiej stronie.

Wiele jest jeszcze u nas do zrobienia i najlepiej widać to po sprawdzeniu dostępności połączeń kolejowych z sąsiednich, porównywalnych miast przygranicznych – Goerlitz i Liberca.

Goerlitz (choć położone na niemieckim kolejowym uboczu) ma w zasięgu krajowym tak dalekie miasta jak Norymberga, Fulda, Brunswick, Wolsburg. Jadąc do Polski da się dojechac niemal tak samo daleko, jak z Jeleniej Góry, bo do Radomska, Zdunskiej Wolni, Katowic. Ba, niekiedy jest to dystans zdecydowanie dłuższy. Kolejowa podróż z Jeleniej Góry do Gryfina to grubo ponad 6 godzin. Z Goerlitz dojedziemy tam w pięć.

Jeszcze lepiej wygląda to dla Liberca, który ma w zasięgu znaczna część Czech i rewelacyjne wręcz połączenia z miastami niemieckimi. Da się stamtąd dojechać za Erfurt, po Magdeburg i daleko za Berlin (z Jeleniej Góry do Berlina – odległość drogowa – jest 288 km; z Liberca 323).

Oczywiście brać trzeba pod uwagę pewne ograniczenia aplikacji. Wskazanie czasu przejazdu oparte jest na założeniu, że ewentualne przesiadki trwają maksymalnie 20 minut. Ale i tak widać, że kolejowo mamy jeszcze wiele do nadrobienia.

Fot. PKP IC, mapy – chronotrains.com

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.