Od poniedziałku 12 grudnia rozpoczyna się przebudowa ulicy 1 Maja w Szklarskiej Porębie. Zmieni się organizacja ruchu i dojazd do stacji narciarskiej SZRENICA Ski Arena. Także do obiektów noclegowych w obrębie 1 Maja i przecznic w jej okolicy.

Wiceburmistrz miasta Zbigniew Misiuk prosi mieszkańców i turystów o wyrozumiałość, bo zaplanowana na wiele miesięcy przebudowa ulicy wiązać się będzie z niedogodnościami.

-3Z pewnością wielu mieszkańców, przedsiębiorców i turystów będzie odczuwać niedogodności z tego powodu, ale prosimy wziąć pod uwagę, że ulica nie była modernizowana od wielu, wielu lat. Na remonty i zmiany nigdy nie ma idealnego terminu. Zawsze ktoś będzie miał przez to trudniej. Najbliższe kilkanaście miesięcy będzie trudne, lecz efekt finalny — nowa ulica z funkcją deptaka, z pewnością spodoba się większości i będzie w godny sposób reprezentować tę część miasta, która w ostatnich dziesięcioleciach stała się nowym centrum Szklarskiej Poręby. Prosimy zatem o cierpliwość i wyrozumiałość – mówi Zbigniew Misiuk.

Pierwszy etap prac obejmuje przebudowę kanału Złotego Potoku biegnącego pod jezdnią i chodnikiem wzdłuż ulicy 1 Maja. To wymusza następujace zmiany w organizacji ruchu:

  • Ruch z kierunku Jeleniej Góry (od DK-3, ul. Jeleniogórskiej) do SZRENICA Ski Areny poprowadzony będzie od skrzyżowania z ulicą Naumowicza (oddaną jesienią br. po przebudowie) przy Muzeum Ziemi JUNA, dalej ul. 1 Maja (nowy odcinek) oraz ulicą Abramowicza (obok szkoły podstawowej nr 1) do ulicy Kilińskiego. Dalej Kilińskiego i Uroczą — jak do tej pory. Trasa, ze względu na parametry dróg, jest jedyną możliwą alternatywą dla ruchu pojazdów ciężkich: dostawy zaopatrzenia do sklepów, pensjonatów oraz materiałów budowlanych. Jednak z uwagi na bezpieczeństwo, górski teren oraz utrudniające zimową jazdę warunki atmosferyczne, zaleca się podział taboru wysokotonażowego na tabor średniotonażowy.
  • Dojazd pojazdów osobowych do ul. Kilińskiego i dalej do SZRENICA Ski Areny z centrum miasta, możliwy jest ciągiem ulic: Turystyczną, Bronka Czecha oraz Słoneczną. Szerokości jezdni i przepusty uniemożliwiają przejazd tą trasą pojazdów ciężkich. To dojazd wyłącznie dla pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej 3,5 t.
  • Na odcinku ulicy Słonecznej, od Turystycznej w kierunku skrzyżowania z Kilińskiego, będzie odwrócony kierunek ruchu. Do tej pory jednokierunkowo był wjazd od Turystycznej w górę. Od 12 grudnia będzie zjazd z góry w kierunku Turystycznej.
  • Na odcinku od zbiegu dwóch ramion ulicy Słonecznej do skrzyżowania z Kilińskiego ruch w kierunku tego skrzyżowania poprowadzony będzie po tymczasowym, dodatkowym pasie jezdni. W kierunku przeciwnym — od skrzyżowania z Kilińskiego w kierunku Turystycznej — ruch będzie poprowadzony po dotychczasowej jezdni ulicy Słonecznej.

Zakończenie pierwszego etapu prac planowane jest na czerwiec 2023 r. Wówczas skrzyżowanie zostanie udrożnione, a roboty rozpoczną się na kolejnym odcinku, do ulicy Jedności Narodowej. Zakończenie wszelkich prac zaplanowane jest na koniec czerwca 2024 r.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.