Jak informuje dolnośląski NFZ, żadna placówka podstawowej opieki zdrowotnej na Dolnym Śląsku nie zgłosiła całkowitego zamknięcia przychodni. Wszystkie POZ udzielają świadczeń zdrowotnych od poniedziałku do piątku w godzinach od 8. 00 – 18. 00.

E-porady, e-recepty

Pacjenci nie są przyjmowani osobiście przez lekarza. Rejestrują się telefonicznie i w wyznaczonym dniu czekają na telefon od lekarza. Podczas teleporady mogą uzyskać zalecenia dotyczące postępowania w chorobie, otrzymać e-receptę, e-zwolnienie lub sugestię bezpośredniej wizyty w placówce, jeśli jest taka konieczność.

Wydawane są także skierowania na badania laboratoryjne i do lekarzy specjalistów. Po skierowania trzeba  przyjść do przychodni. Drzwi są jednak zamknięte. Dzwoni się i czeka pod drzwiami aż pielęgniarka przyniesie druki.  O takim systemie pracy informują placówki na swoich stronach internetowych oraz przed wejściem.

Jest wykaz czynnych placówek

E-porady stosują także lekarze specjaliści oraz poradnie ginekologiczno-położnicze i poradnie stomatologiczne. Do tych dwóch ostatnich można umówić się osobiście. Wykaz czynnych placówek znajduje się na stronie internetowej dolnośląskiego NFZ w zakładce „Gdzie się leczyć w czasie COVID19”.

W poszukiwaniu stomatologa

W przypadku stomatologów czas oczekiwania na wizytę z ubezpieczenia jest  bardzo zróżnicowany. Pacjenci muszą sporo naszukać się w internecie, by znaleźć stomatologa, który przyjmie ich w miarę szybko.

W pilnych przypadkach pozostaje wizyta prywatna. Większość dużych jeleniogórskich poradni stomatologicznych jest znakomicie przygotowana do świadczenia usług w dobie koronawirusa. Lekarze zamieszczają na FB zdjęcia, na których ubrani są w kombinezony, przyłbice, maski, okulary. Piszą o środkach ostrożności, jakie podejmują, by leczenie zębów było bezpieczne.

W szpitalu udzielą pomocy w nocy i w święta

O ile pacjenci zdążyli przyzwyczaić się do e-porad, udzielanych w dni powszednie, to problemem mogły być nagłe przypadki w weekendy.

Od 11 maja pomocy udzielą nam w WCSKJ. W pełnym zakresie i godzinach działa tu ponownie Podstawowa Opieka Zdrowotna oraz Nocna i Świąteczna Opieka Medyczna. Czynny jest Szpitalny Oddział Ratunkowy.

Opieka nocna działa od godz. 18.00 do 8.00. Opieka świąteczna jest całodobowa. Rejestracja tel. nr 75 753 73 35. Oczywiście w nagłych przypadkach wzywamy pogotowie ratunkowe.

Oddział buforowy

W Wojewódzkim Centrum Szpitalnym Kotliny Jeleniogórskiej powstał oddział buforowy. Na oddziale  jest 10 łóżek,  pacjentami zajmuje się specjalny zespół lekarzy i pielęgniarek. Są tu tymczasowo przyjmowani pacjenci z podejrzeniem koronawirusa. Jeśli testy potwierdzą COVID-19, trafią na oddział zakaźny w szpitalu w Bolesławcu.  Jeśli nie są zarażeni,  można ich bezpiecznie umieścić na odpowiednim oddziale z tzw. strefy “białej”.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.