Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” zapraszają
w dniu 2 października 2022 r. na wycieczkę nr 34 w ramach tegorocznego Rajdu na Raty. Wyjazd z dworca autobusowego w Jeleniej Górze autobusem do Karpacza Górnego o godz. 8.20.

Trasa długości 18 km prowadzi przez wschodnią część Pogórza Karkonoszy do Kotliny Jeleniogórskiej. Z końcowego przystanku autobusowego w Karpaczu ruszamy szlakiem żółtym przez Czoło (874 m – najwyższy szczyt Pogórza Karkonoskiego), Przełączkę i zboczem Grabowca dochodzimy do Grabowieckich Skał. Największa z nich to Patelnia, nazwana tak od płaskiego zwieńczenia skały przypominającego patelnię, udostępniona wykutymi w skale stopniami. Jest dobrym punktem widokowym na zachodnie Karkonosze i Kotlinę Jeleniogórską. Po obejrzeniu panoramy schodzimy do położonej na zboczu Grabowca barokowej kaplicy św. Anny. Bije tam Dobre Źródło, które swoje zdrowotne właściwości zawdzięcza zawartości radonu w wodzie. W bezpośrednim sąsiedztwie, w XIX- wiecznym budynku funkcjonuje gospoda „Przy Dobrym Źródle”. Po odpoczynku idziemy przez Borowice do wodospadu Podgórnej, trzeciego pod względem wysokości wodospadu (10 m) w polskich Karkonoszach. Od wodospadu schodzimy do Podgórzyna, mijając po drodze duże urwisko skalne o nazwie Rozpadlisko. Granitowe skały tworzą tu mur dł. kilkudziesięciu i wysokości do 10 m, ze szczeliną przykrytą głazami pośrodku. We wsi oglądamy dwa barokowe kościoły: parafialny Św. Trójcy, wzniesiony na miejscu wcześniejszego gotyckiego, i poewangelicki MB Częstochowskiej, po wojnie nieużytkowany, a w latach 80-tych przywrócony do funkcji sakralnej. Z Podgórzyna Dolnego idziemy drogą wzdłuż Podgórnej do Cieplic, skąd około godz. 16 odjeżdżamy autobusem MZK do centrum Jeleniej Góry. Wycieczkę prowadzi Krzysztof Tęcza (tel. 609 121 744).

Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

Opracował Wiktor Gumprecht

1 Komentarz

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.