Na tani ekogroszek pani Maria, księgowa z Jeleniej Góry, mieszkająca w domu w okolicach małej poczty, już dawno przestała polować. Tego typu opału albo nie ma, albo jest drastycznie drogi (ponad 2500 brutto za tonę). Ma nadzieję, że uda się jej kupić węgiel orzech. Spieszy się, bowiem ceny opału rosną z dnia na dzień. Pani Maria nie jest wyjątkiem. Zapasy opału robią także inni mieszkańcy naszego regionu.

Już w ubiegłym roku ceny węgla były rekordowe. W tym roku tamte rekordy zostały dawno pobite.

Powodem są wojna w Ukrainie i polskie embargo na rosyjski węgiel.

W ubiegłym roku kupiliśmy od Rosjan 8,3 mln ton węgla. Zapłaciliśmy za to ok. 3 mld złotych. To stosunkowo niedużo, bo rosyjski surowiec jest jednym z tańszych na rynku. Co więcej, nie jest przeznaczony dla energetyki. Kupują go mniejsze elektrociepłownie i osoby ogrzewające węglem domy. Już w 2021 r. na opał musiały one wydać około 15 procent więcej niż 12 miesięcy wcześniej. Jak wylicza Izba Gospodarcza Sprzedawców Polskiego Węgla, w sezonie grzewczym 2021/2022 gospodarstwa domowe na węgiel wydały średnio 2992 zł. Kiedy weźmie się pod uwagę, że (jak wskazują raporty GUS) co trzeci polski dom jest ogrzewany węglem, otrzymamy ogromne sumy.

O sytuacji w składach opału w Jeleniej Górze, prognozach dotyczących cen węgla oraz opiniach jeleniogórzan na ten temat przeczytacie więcej w Nowinach Jeleniogórskich 24 maja.

ALKA/ News4 Media

9 komentarzy

  1. Wincej Wincej zapomóg 500+ i 12.000+ , wincej zwolnień podatkowych i przywilejów, wincej świadczeń medycznych bez wkładu do systemu dla 3 milionów ukrainek i ich bachorów. Wincej polaki. Wincej. No jeszcze wincej. Nie widzicie związku? No to jeszcze wincej i wincej.

  2. Czy austriacki Wiedeń stał się schronieniem dla skompromitowanych pisowców, którzy jednocześnie są pod parasolem rosyjskich służb? Jak się dowiadujemy, Misiewicz na stałe zamieszkuje w Wiedniu. Czy się zajmuje zawodowo poza jazdą po pijaku?

  3. PO jak podwyżki. i zdrada narodowa. Odpowiedź

    Sami tego chcieliście, to wasi komunistyczni idole jak Tusk, Kierwiński ,Borys Budka, Kidawa Błońska, Kosiniak-Kamysz i cała reszta tej Czerwonej zgnilizny od rana do wieczora wydzierały się w telewizji i na każdych innych spotkaniach aby zablokować import węgla z Rosji i to właśnie ONI wymusili tym SZALONYM WYCIEM tę blokadę. Macie co chcieliście.

  4. Jak obejść „blokadę” strony /poufnarozmowa.com zalozoną przez ifiotóf z ABW i innych? W 30 sekund. Zmieniamy w ustawianiach dns z automatycznego na wpisany ręcznie googla. Wpisujemy 8.8.8.8 i 8.8.4.4 i „blokady” ABW PiS są dla nas równie skuteczne co płotek „na Żubry” na granicy z Białorusią. Albo korzystamy z VPN. ABW niech się brandzluje .

    • No popatrz Jarku, na innych portalach podpisujesz się 8*. Jak to jest, że używasz różnych nicków? Na swoim portalu z „24” w nazwie też się tak zabawiasz?

  5. Dobra decyzja Niemiec. Siemtje Möller, sekretarz stanu w niemieckim Federalnym Ministerstwie Obrony powiedziała, że Niemcy nie dostarczą Ukrainie czołgów Leopard 1 oraz bojowych wozów piechoty Marder – podaje Zespół Badań i Analiz Militarnych, powołując się na wypowiedź polityk w telewizji ZDF. Wszyscy powinni zaprzestać dostarczania broni na Ukrainę. Wzorem Izraela.

  6. W 1939 Polska została sama nikt nam nie pomógł. Teraz musimy pomagać Ukrainie aby osłabić szaleńców z Moskwy.Myślę że w razie napaści na Polskę , ruskaonuca pierwsza uciekłaby z kraju , siedzieć i patrzeć jak morduje się innych to Europa już nie raz pokazała że potrafi! Dopiero gdy sama dostała po dupie zaczynała coś robić.Czyżby praworządność w/g Europy polegała na mordowaniu innych ludzi,widać PE dopuszcza opcje , Putina to nie dotyczy.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.