Kopalnia Turów, oddział spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna z Grupy PGE, obchodzi w tym roku jubileusz 75-lecia polskości. Z tej okazji, 3 czerwca, odbyły się uroczystości upamiętniające powstanie kopalni, w której rozpoczęła się historia polskiego górnictwa węgla brunatnego.

W jubileuszowej gali wzięli udział m.in. Marzena Machałek, sekretarz stanu
w Ministerstwie Edukacji i Nauki, posłowie na Sejm RP Szymon Pogoda i Stanisław Żuk, senatorzy Krzysztof Mróz oraz Rafał Ślusarz, europosłanka Anna Zalewska, wojewódzkie i lokalne władze samorządowe, przedstawiciele Grupy PGE na czele
z Wojciechem Dąbrowskim, prezesem zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej, a także zarząd PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna z Andrzejem Legeżyńskim, prezesem zarządu. Na uroczystości nie mogło zabraknąć pracowników Kopalni Turów, w tym Sławomira Wochny, dyrektora zakładu.

Z okazji 75-lecia polskości Kopalni Turów, kopalnia otrzymała wiele życzeń i listów gratulacyjnych:

Kopalnia Turów to doskonale zorganizowany i zarządzany nowoczesny zakład dysponujący wykwalifikowaną kadrą techniczną oraz doświadczoną załogą wyposażoną w nowoczesny specjalistyczny sprzęt, buduje potencjał oraz bezpieczeństwo energetyczne naszego regionu i kraju. Doceniam podejmowane w firmie starania na rzecz lepszej organizacji pracy i większej efektywności. Myślę, że przyniosą one dobre rezultaty i będą sprzyjały pomyślnemu rozwojowi kopalni – napisała w liście Elżbieta Witek, marszałek Sejmu RP.

– Imponująca historia, dzisiaj z dumą wspominana, nie miałaby miejsca, gdyby nie pokolenia ludzi, którzy przez lata w górniczym trudzie rozwijali to dzieło. Obecnie Kopalnia Węgla Brunatnego Turów wraz z pobliską Elektrownią Turów dają gwarancję bezpieczeństwa energetycznego. To doskonale zorganizowany i nowoczesny zakład, dysponujący wykwalifikowaną kadrą techniczną oraz doświadczoną załogą. To także miejsce o strategicznym znaczeniu dla polskiego systemu energetycznego, a także lokalnej i krajowej gospodarki. Z tego powodu od samego początku w sporze z Czechami nie zgadzaliśmy się na nieuzasadnione werdykty Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, które uderzały w obszary bezpośrednio związane bezpieczeństwem narodowym. Zamiast bezwolnego realizowania poleceń wybraliśmy drogę negocjacji i rozmów, które chodź nie należały do łatwych, zakończyły się sukcesem. Dzisiaj możemy z satysfakcją powiedzieć, że udało nam się ochronić kopalnię i elektrownię Turów, a tym samych tysiące miejsc pracy Polek i Polaków. Jako rząd zrobimy wszystko, by transformacja, przed którą stoi sektor energetyczny była sprawiedliwa, stopniowa i dostosowana do polskich warunków – podkreślił w liście Jacek Sasin, wicepremier, minister aktywów państwowych.

W trakcie wystąpienia wiceminister Marzena Machałek nawiązując do jubileuszu kopalni przypomniała batalię o Kopalnię Turów.

– Reprezentując polski rząd, chcę przekazać, że nigdy nie mieliśmy wątpliwości,
że trzeba walczyć o Turów, że kompleks turoszowski musi funkcjonować. Trudno nie podziękować tym wszystkim, który się zintegrowali i stworzyli wielki ruch oporu przeciwko temu, co mogło się wydarzyć, czyli zakłóceniom w funkcjonowaniu kopalni. Obroniliśmy kilka tysięcy miejsc pracy, Elektrownię Turów i zapewniliśmy bezpieczeństwo energetyczne regionu i Polski. Zamknięcie kopalni wiązałoby się z wielką katastrofą. To jest wielkie przedsiębiorstwo, bardzo istotne dla regionu i dla kraju. Za tę postawę wszystkim, którzy się zjednoczyli, bardzo serdecznie dziękuję
– mówiła Marzena Machałek, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki

Chcę państwu podziękować, że wychowujecie pokolenia, przekazujecie to, co najważniejsze – etos pracy, szacunek dla wykonywania zawodu. Te piękne tradycje górnicze, które tworzycie i przekazujecie, to też Wasza wspaniała orkiestra, która rozsławia Turów nie tylko w regionie, ale i w całej Polsce – podkreślała minister podczas uroczystości.

Do życzeń i gratulacji dla turoszowskich górników dołączyła się także europoseł Anna Zalewska.

Siły, dobra, przyjaciół, dobrych ludzi wokół siebie i kochającej rodziny. Wszystkiego dobrego na dziś, na cały następny rok i do 2044 r.! –życzyła górnikom z Turowa Anna Zalewska, poseł do Parlamentu Europejskiego.

Europoseł podziękowała za godną podziwu solidarność wszystkim stronom zaangażowanym w walkę o Kopalnię Turów. – Powodami, dla których tutaj jestem są nie tylko przyjaźń, duma i szacunek przez to, że poznałam tak cudownych ludzi przez ostatnie lata – będziemy razem, bo przed nami stoi jeszcze wiele wyzwań. Dziękuję prezesowi PGE Wojciechowi Dąbrowskiemu, dyrektorowi kopalni Sławomirowi Wochnie oraz związkom zawodowym. Bez związków zawodowych nic by się nie udało. Wasza siła to coś, z czego jestem dumna w Unii Europejskiej – dodała Europoseł Anna Zalewska.

Uroczystości odbyły się w piątek 3 czerwca w Bogatyni.

1 Komentarz

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.