Filmową historią Grzegorza Przemyka rozpocznie się 4 października 2021, 24. Międzynarodowy Festiwal Filmowy ZOOM – ZBLIŻENIA w Jeleniej Górze.

Żeby nie było śladów”, to film zrealizowany na podstawie książki Cezarego Łazarewicza – zdobywcy nagrody NIKE. Najnowszy obraz Jana P. Matuszyńskiego, twórcy nagradzanej „Ostatniej rodziny” – historii rodu Beksińskich.

4.10.2021, godz. 16:30, kino LOT

Polska, 1983 roku. W kraju wciąż obowiązuje wprowadzony przez komunistyczne władze stan wojenny. 12 maja Grzegorz Przemyk, syn opozycyjnej poetki Barbary Sadowskiej, zostaje zatrzymany i ciężko pobity przez patrol milicyjny. Umiera po dwóch dniach agonii. Jedynym świadkiem śmiertelnego pobicia jest kolega Grzegorza, Jurek Popiel, który decyduje się walczyć o sprawiedliwość i złożyć obciążające milicjantów zeznania. Początkowo aparat państwowy, w tym Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, bagatelizuje sprawę. Jednak gdy ponad 20 tysięcy ludzi przemaszeruje przez ulice Warszawy za trumną Przemyka, władza decyduje się użyć wszelkich narzędzi przeciwko świadkowi i matce zmarłego, aby ich skompromitować i zapobiec złożeniu przez Jurka zeznań w sądzie. Rozpoczyna się, nadzorowana osobiście przez Ministra Spraw Wewnętrznych, generała Czesława Kiszczaka, operacja „Junior”, której głównym celem jest powstrzymanie Jurka przed ujawnieniem prawdy oraz zrzucenie winy na sanitariuszy, którzy wieźli Przemyka po pobiciu na pogotowie. Armia esbeków zaczyna śledzić Jurka i jego rodziców. Z kolei Barbara Sadowska nie traci nadziei na sprawiedliwość, a przedstawiciele władzy państwowej i specjalna grupa śledczych prowadzą kolejne narady, jak ukręcić łeb sprawie Przemyka…

Po seansie spotkanie z Sandrą Korzeniak, wybitną i wielokrotnie nagradzaną aktorką teatralną, która wcieliła się w postać matki Grzegorza Przemyka.

Pierwszy festiwalowy wieczór zakończy przedpremierowa projekcja filmu nagrodzonego na festiwalu w Wenecji: „Nowy porządek” w reż. Michela Franco.

4.10.2021, godz. 20:30, kino LOT

Mocny jak zadany niespodziewanie cios, kipiący od gniewu jak uliczny tłum, wciągający niczym polityczna intryga – „Nowy porządek” to wbijająca w fotel mieszanka thrillera i dramatu roztaczająca przed nami szokującą wizję najbliższej przyszłości. „Nowy porządek” rozpoczyna się w momencie, w którym biedni występują przeciw bogatym, kolorowi przeciw białym, wojsko przeciw społeczeństwu, a ulice bierze we władanie chaos. Ten potężny wstrząs reżyser obserwuje z perspektywy rodziny milionerów, którzy w posiadłości na obrzeżach miasta Meksyk organizują wesele córki. Rozbawiona elita za późno dostrzeże niebezpieczeństwo, zakradające się niepostrzeżenie, jak włamywacze, którzy zaraz rozbiją zabawę. Czy ci, co przyszli wyrównać stulecia krzywd, będą mieć litość chociaż dla tych, którzy kiedyś okazali im serce? I kto, na ruinach upadającego systemu, zbuduje „Nowy porządek”? Chwytający za gardło film można postawić na półce obok „Jokera” czy „Parasite”. Trzymając kciuki, żeby nie okazał się również prorokiem.

Bilety i karnety już w sprzedaży

Szczegółowe informacje: www.zoomfestival.pl

Organizator: OSIEDLOWY DOM KULTURY

Więcej o festiwalu TUTAJ: https://nj24.pl/wolnosc-sztuki-sztuka-wolnosci/

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.