W związku ze zbliżającym się tzw. „długim weekendem”, jeleniogórscy policjanci spodziewają się wzrostu natężenia ruchu pojazdów na drogach regionu jeleniogórskiego. Oznacza to także możliwość zaistnienia na drogach sytuacji niebezpiecznych, powodowanych przez nieodpowiedzialnych kierowców.


Z powyższych powodów policyjne patrole od 5 do 9 stycznia 2023 roku prowadzić będą działania prewencyjne. Nadrzędnym celem akcji będzie ułatwienie ruchu pojazdów oraz zapewnienie użytkownikom dróg bezpiecznej podróży.

Działania prewencyjne ukierunkowane będą na:

 • eliminowanie z ruchu kierujących w stanie nietrzeźwości bądź podobnie działającego środka,
 • przestrzeganie przez kierujących ograniczeń prędkości,
 • egzekwowanie stosowania pasów bezpieczeństwa i urządzeń do przewożenia dzieci,
 • zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom ruchu drogowego, zwłaszcza niechronionym.

  Kilka porad:
 • bądź przygotowany na dłuższą podróż – kierujący pojazdem powinien być: wyspany, wypoczęty, trzeźwy
 • zaplanuj sobie czas i trasę podróży,
 • przed wyjazdem sprawdź: stan techniczny (działanie świateł, sprawność układu hamulcowego i jezdnego), wyposażenie (trójkąt, gaśnicę) oraz dokumenty (prawo jazdy, ważność dowodu rejestracyjnego i ubezpieczenia OC) pojazdu, którym wraz ze swoimi bliskimi będziesz podróżował,
 • właściwie rozmieść przewożone pojazdem bagaże oraz osoby – pamiętaj, że dorośli powinni zapiąć pasy bezpieczeństwa, a dzieci powinny być przewożone w fotelikach ochronnych,
 • zawsze dostosuj prędkość jazdy do aktualnie panujących warunków atmosferycznych i drogowych.

Kierowco! Jeżeli do tej pory nie zmieniłeś opon z letnich na zimowe, to w trosce o swoje bezpieczeństwo i innych uczestników ruchu drogowego uczyń to.

Należy pamiętać, że opony letnie, które dobrze sprawują się w ciepłych miesiącach, w temperaturze poniżej 7 stopni Celsjusza bardzo szybko tracą swoje właściwości trakcyjne. Przede wszystkim nie są dostosowane do szybkiej jazdy w warunkach zimowych. Gołoledź, opady śniegu, czy oblodzenie jezdni, znacznie obniża ich przyczepność do podłoża, co może doprowadzić do kolizji czy wypadku. Dobrze więc, pomyśleć o bezpieczeństwie własnym i innych użytkowników dróg.

Ponadto policjanci przypominają pieszym o konieczności noszenia elementów odblaskowych po zmierzchu, poza terenem zabudowanym.

Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.

Mając powyższe na uwadze prosimy o zachowanie szczególnych środków ostrożności, co pozwoli ustrzec się przed przykrymi zdarzeniami. Jeżeli jesteście Państwo świadkami przestępstwa czy wykroczenia nie pozostawajcie obojętni. Natychmiast informujcie o tym Policję pod numer 112.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.