Zbliżają się zmiany technologiczne w nadawaniu sygnału telewizyjnego. Już teraz jesteśmy zasypywani reklamami wskazującymi, że należy wymienić odbiornik. Na pewno trzeba to zrobić?

Zmiany zapowiadane są już od dawna i wejdą w życie w 2022 roku. Chodzi o to, że sygnał naziemnej telewizji cyfrowej zacznie być nadawany DVB-T2 z kodekiem HEVC. „Dzięki temu jako użytkownik telewizji naziemnej zobaczysz więcej programów telewizyjnych, w lepszej jakości obrazu i dźwięku – wszystkie programy będą bowiem nadawane w jakości HD. Zmiany w nadawaniu telewizji to także możliwość oferowania przez nadawców nowych atrakcyjnych usług, w tym usługi telewizji hybrydowej HbbTV, czyli m.in. wyświetlanie dodatkowych informacji o aktorach grających w filmie, składach drużyn piłkarskich czy też możliwość zakupu produktów podczas ich prezentacji od razu z poziomu telewizora” – wyjaśnia Urząd Komunikacji Elektronicznej i dodaje, że nie wszystkie urządzenia, jakich używają Polacy, mają wbudowany odpowiedni dekoder.

Krajowy Instytut Mediów wskazuje, że zastąpienie nowym sprzętem wymagają starsze modele TV, które w domach mają zazwyczaj osoby starsze lub mieszkające samotnie. Jeżeli tego nie zrobią na czas, stracą możliwość odbierania sygnału. Z tych badań wynika, że właściwy sprzęt ma zaledwie 25 procent odbiorców (ok. 2 mln gospodarstw domowych na 5 mln wszystkich używających tej technologii) naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce. Najgorzej jest z tym w województwie lubuskim, gdzie właściwy sprzęt ma co czwarty odbiorca, ale już w opolskim odpowiednie telewizory ma 66 procent użytkowników.

UKE podpowiada, że zamiast wymiany telewizora można zainwestować w sam dekoder, co kosztuje około 100 złotych. Zanim jednak ktoś wybierze się na zakupy, powinien sprawdzić, czy w ogóle ma się czym martwić.

„Jeśli kupiłeś telewizor niedawno, sprawdź w instrukcji obsługi jego parametry techniczne, a więc czy odbierze on sygnał DVB-T2/HEVC” – radzi UKE i dodaje: „Uruchomione zostały też właśnie testowe programy, nadawane w nowym standardzie – dzięki temu możesz sprawdzić, czy Twój odbiornik potrafi je odebrać. Przeskanuj odbiornik i dodaj nowe programy do listy. Każdy telewizor lub dekoder ma funkcję wyszukiwania nowych programów. Na testowym multipleksie Telewizji Polskiej poszukaj takich kanałów jak TVP  Dokument, TVP Kultura, TVP Kobieta, TVP Polonia i TVP Rozrywka, a na testowym multipleksie TVN-Discovery wyszukaj TVN HD, TVN7 HD, TTV, TVN Fabuła i Metro”.

Terminy

28 marca 2022  – zmiany w województwach lubuskim i dolnośląskim.

 25 kwietnia – pomorskie, zachodniopomorskie, kujawsko-pomorskie, w części wielkopolskiego i części mazowieckiego.

23 maja – małopolskie, podkarpackie, śląskie, opolskie, łódzkie, w południowej części mazowieckiego i świętokrzyskiego.

27 czerwca – mazowieckie, warmińsko-mazurskie, lubelskie.

News4Media/ fot. iStock/ mapka: materiały KIM

1 Komentarz

  1. Polecam TV Philipsa. Większość obsługuje DVB-T2 z kodekiem HEVC, a do tego można też oglądać Netflixa.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.