Najwyraźniej kierowcy przyzwyczaili się do stawek w nowym taryfikatorze mandatów, bo ilość uczestników ruchu karnych za przekroczenie prędkości rośnie wraz z każdą, prowadzoną przez policję akcją. Przy okazji wczorajszej (poniedziałek, 21 marca) , prowadzonej przez jeleniogórską policję akcji „Prędkość” skontrolowano 81 pojazdów i ujawniono aż 64 przypadki przekroczenia prędkości.

– Działania skierowane były w szczególności wobec tych kierowców, którzy rozwijają nadmierne prędkości. Policjanci jeleniogórskiej drogówki szczególnym nadzorem objęli drogi główne naszego miasta, a pracę ich wspomagały radarowe mierniki prędkości oraz alkotesty. W trakcie działań policjanci sprawdzali trzeźwość kierujących, ale także stan techniczny pojazdów, osoby i pojazdy pod kątem poszukiwań oraz sprawdzali czy kierowcy i pasażerowie w czasie jazdy stosują pasy bezpieczeństwa – informuje Beata Sosulska-Baran. – Efektem prowadzonych działań było ujawnienie 64 przypadków przekroczeń prędkości, jeden kierujący stracił prawo jazdy na 3 miesiące za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o ponad 50 km na godzinę. Ogólnie funkcjonariusze skontrolowali 81 pojazdy i ujawnili 64 wykroczeń w ruchu drogowym.

Nie tylko statystyki pracy jeleniogórskich policjantów dowodzą, że kierowcy tylko na chwilę zdjęli nogę z gazu. Spółka Navi Expert, operator nawigacji o tej samej nazwie, przeanalizowała sposób jazdy zarejestrowanych w systemie, zanonimizowanych pojazdów, które w grudniu, styczniu i lutym przejechały łącznie 1 mln kilometrów.

„Jak się okazuje, podczas styczniowych podróży kierowcy zwracali dużo większą uwagę na jazdę zgodną z przepisami niż w grudniu. We wszystkich kilometrach pokonanych przez badaną grupę kierowców, udział tych „przepisowych” wzrósł o blisko 15 proc. Spadł natomiast udział kilometrów, które kierowcy przejechali z przekroczeniami prędkości – szczególnie tymi w przedziale od 30 do 50 km/h oraz ponad 50 km/h niż wynika z ograniczenia.
Niestety, w danych z lutego widać już rozluźnienie dyscypliny drogowej. Udział „przepisowych kilometrów” nadal był wyższy niż w grudniu, ale różnica ta wynosiła już zaledwie 4 proc.. Z danych wynika także, że w lutym – choć nadal byliśmy mniej skłonni do wysokiego przekraczania obowiązujących ograniczeń drogowych niż w grudniu to i tu kierowcy zaczęli podchodzić do tematu mniej restrykcyjnie. Jak wyglądają szczegóły?

O ile w styczniu udział kilometrów z przekroczeniem o 10-30 km/h spadł w porównaniu do grudnia o 23 proc. , to już w lutym różnica ta wynosiła zaledwie 11 proc. Podobnie sytuacja wyglądała dla przekroczeń o 30-50 km/h.  W styczniu udział kilometrów z takim przekroczeniem prędkości spadł o blisko 40 proc. względem grudnia. W lutym, w stosunku do ostatniego miesiąca ubiegłego roku udział ten zmniejszył się do 19 proc. W przypadku udziału kilometrów pokonywanych z prędkością wyższą o ponad 50 km/h niż wynikająca z ograniczeń, styczniowy spadek względem grudnia wynosił 33 proc. Porównując luty do grudnia, różnica ta wynosiła już zaledwie 14 proc. mniej” – opisuje rezultaty badania Navi Expert.

Fot. KMP Jelenia Góra

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.