Groby Pańskie urządza się na Wielki Piątek. Po liturgii wielkopiątkowej Ciało Chrystusa – w postaci opłatka umieszczonego w monstrancji – jest przenoszone do symbolicznego grobu. W Wielką Sobotę adorują go tysiące wiernych.

Zwyczaj urządzania Grobów Pańskich pochodzi z Palestyny. W Polsce od XVI wieku w centrum umieszcza się figurę zmarłego Jezusa i monstrancję z Najświętszym Sakramentem okrytą przezroczystym welonem na pamiątkę całuny, w który owinięto Jezusa w grobie. Adoracja przy Grobie Pańskim odbywa się aż do rozpoczęcia Wigilii Paschalnej w sobotni wieczór.

Tradycja strojenia grobów w kościołach rozwinęła się w Polsce inaczej niż w innych krajach. Od lat ich wystrój w wielu parafiach nawiązuje do aktualnej sytuacji politycznej. Groby często symbolizowały trudne polskie doświadczenia. Niektóre wzbudzały kontrowersje i prowokowały ostrą wymianę opinii ze względu na eksponowaną symbolikę. Bywało, że zjadliwie złośliwą i agresywną w swojej wymowie.

Najbardziej jaskrawym przykładem były swego czasu groby urządzane w kościele św. Brygidy w Gdańsku przez nieżyjącego ks. Henryka Jankowskiego.

Zgodnie z tradycją w Wielką Sobotę tysiące ludzi w całej Polsce odwiedzają groby. My również byliśmy w kilku miejscach…

News4Media/fot. 7dni.pila.pl

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.