Dziś rozpoczął się Wielki Tydzień, którego najważniejszą częścią jest Triduum Paschalne. W tym roku wiernych nie czekają żadne pandemiczne ograniczenia.

Przez ostatnie dwa lata wierni mieli utrudnione przygotowanie się do Wielkanocy. Z powodu covidowych obostrzeń, które wprowadzały limit osób w kościołach i odstęp między wiernymi, nie każdy mógł wziąć udział w mszach podczas Wielkiego Tygodnia.

Z tym już koniec, bo niemal wszystkie pandemiczne obostrzenia zostały zniesione. To oznacza, że w nabożeństwach można wziąć udział bez ograniczeń.

Wielki Tydzień

Wielki Tydzień to czas, podczas którego katolicy przygotowują się do Wielkanocy – święta Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Ten czas rozpoczął się w niedzielę Męki Pańskiej, czyli Niedzielę Palmową. Zakończy się w nieszporami Wielkiej Niedzieli.

Wielki Poniedziałek zaczyna oktawę obchodów Śmierci i Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Tego dnia – jak głosi Ewangelia św. Marka – Jezus wszedł do świątyni i zaczął wypędzać sprzedających w niej kupców. W ten sposób oczyścił świątynię jerozolimską i jasno stwierdził: „Mój dom będzie domem modlitwy, a wy uczyniliście z niego jaskinię zbójców”.

W Wielki Wtorek wierni wysłuchują w kościołach zapowiedzi zdrady Judasza oraz zaparcia się św. Piotra, co przewidział Jezus. W środę natomiast „dochodzi do zdrady”. W Ewangelii wspomniany jest ten moment, a podczas liturgii słowa jest odczytywany fragment Ewangelii Mateusza.

Triduum Paschalne

Najważniejszy okres Wielkiego Tygodnia zaczyna się w czwartek. To Paschalne Misterium Chrystusa. Rano w kościołach odprawiana jest msza krzyżma, a wieczorem Msza Wieczerzy Pańskiej, z obrzędem obmycia nóg.

„Pierwsza doba, która rozpoczyna się Mszą św. Wieczerzy Pańskiej – to misterium Chrystusa ukrzyżowanego. Druga doba, od piątku wieczorem poprzez liturgię Męki Pańskiej, bo wtedy Kościół nie sprawuje Eucharystii, to misterium Chrystusa pogrzebanego. I wreszcie ta najważniejsza liturgia Wigilii Paschalnej – to misterium Chrystusa zmartwychwstałego” – Konferencja Episkopatu Polski przytacza słowa bp. Piotra Gregera, przewodniczącego Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów

W Wielki Piątek nie ma mszy, a centrum liturgii Męki Pańskiej stanowi adoracja Krzyża.

„To jest ten szczególny moment, kiedy doświadczamy bezgranicznej miłości Boga, dzięki której dokonało się zbawienie świata” – wyjaśnia bp Greger. I tłumaczy, że tego dnia w kościołach milczą organy. Ma to być czas ciszy łączenia się z umierającym Chrystusem.

W piątek także wieczorem odbywają się drogi krzyżowe, a wiernych obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ścisły. Z kolei nocą w kościołach odbywa się czuwanie modlitewne połączone ze sprawowaniem sakramentu pokuty i pojednania.

Wielka Sobota. To czas adoracji Pana Jezusa w grobie i święcenie pokarmów. Tego dnia przychodzi się z koszykami wielkanocnymi, które są skrapiane przez księdza wodą święcona. W Wigilię Paschalną odbywa się także procesja rezurekcyjna (jest ogłoszeniem zmartwychwstania Chrystusa i wezwaniem całego stworzenia do udziału w triumfie Zmartwychwstałego; jeśli to możliwe, procesja wychodzi na zewnątrz i okrąża kościół raz lub trzy razy).

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego zaczyna się mszą „ogłaszającą światu radość”.

News4Media/fot. iStock

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.