Kariera Mateusza Morawieckiego nie była przypadkowa.” – tak twierdzą dziennikarze trzech dużych redakcji, którzy wspólnie przeprowadzili śledztwo, mające ujawnić, w jaki sposób premier budował swoje polityczne zaplecze.

Wspólne działanie

Na co dzień konkurujące ze sobą o uwagę czytelników redakcje „Gazety Wyborczej”, „Onetu” i „Radia ZET” postanowiły połączyć siły, aby prześledzić drogę premiera Mateusza Morawieckiego do miejsca, które zajmuje obecnie w polskiej polityce. Chodzi o siatkę osób związanych ze Zjednoczoną Prawicą, której alianse z państwowymi spółkami mają być nieprzypadkowe. Swoją rolę w opisywanym raporcie odegrali też wicepremier Jacek Sasin, poseł Joachim Brudziński i szef MON Mariusz Błaszczak.

Ponad 50 dziennikarzy przez ponad cztery miesiące badało ponad tysiąc spółek. To pierwsza tak duża współpraca śledcza polskich mediów. Razem pokazujemy ogromną skalę korupcji politycznej, do której obecna władza wykorzystuje państwowy majątek. Potwierdziliśmy do tej pory, że przynajmniej 900 z nich ma związki z politykami Zjednoczonej Prawicy.” – wyjaśnia „Gazeta Wyborcza”.

Po nitce do kłębka

Z ustaleń dziennikarzy wynika, że osoby zatrudnione w państwowych spółkach i firmach, miały znaleźć się w nich w zamian za utrzymanie pozycji prezesa rady ministrów. Powiązania te dziennikarze nazwali „księstwami Zjednoczonej Prawicy”. Z szeregu publikacji dowiadujemy się, że chodzi o stanowiska w takich spółkach jak Grupa Lotos, PZU, LOT, PKP, PKP Intercity, PKN Orlen czy KGHM. Niektóre powiązania rzekomo pochodzą jeszcze z czasów, kiedy obecny premier zajmował wysokie stanowisko w Banku Zachodnim WBK.

„Wyborcza” opisuje, że Morawiecki porzucił karierę bankową, aby stanąć na czele rządu. Przez sześć kolejnych lat miał budować swoje środowisko i umacniać pozycję, właśnie poprzez tworzenie rzeczonych „księstw”. „To wszystko nie byłoby możliwe, gdyby nie grupa oddanych osób pracujących dla niego, a może przede wszystkim na niego.” – ocenia dziennik.

Nie tylko Morawiecki

W opublikowanym dziś wyniku śledztwa padają również nazwiska innych polityków. Dziennikarze uważają, że wicepremier Jacek Sasin oddelegował do zarządzanych przez siebie spółek blisko 40 osób. Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak rzekomo zapewnił posady 25 osobom. Z kolei posłowi Joachimowi Brudzińskiemu wdzięcznych może być niespełna 30 osób, które mają robić dzięki niemu karierę finansowaną z publicznych pieniędzy. Lojalność ma opłacać się również członkom Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry oraz politykom związanym z partią Jarosława Gowina. Po odejściu z rządu tego drugiego, jego ludzie mają współpracować z PiS, aby utrzymać finansową sielankę.

Nad wszystkim czuwa rzekomo Jarosław Kaczyński. „To on decyduje, kto zostaje baronem z największą pulą posad do rozdania. W ten sposób prezes PiS utrzymuje trwałość Zjednoczonej Prawicy.” – czytamy w poniedziałkowym wydaniu „Gazety Wyborczej”.

News4Media, fot.: gov.pl

4 komentarze

 1. PiS.Bolszewik.Czekista. Odpowiedź

  Jeżeli tzw. korupcja polityczna, jest korupcją, płatną protekcją lub korupcją wyborczą w rozumieniu art. art. 228, 229, 230 lub 250a kodeksu karnego i staje się ona metodą utrzymywania władzy, to mamy w istocie do czynienia z władzą zorganizowanej grupy przestępczej. Mały kulawy hitler Kaczyński musi zostać aresztowany.

 2. PO jak podwyżki. Odpowiedź

  W tym kłamliwym artykule najlepsze jest ta ŚMIAŁA opinia, że ” GAZETA WYBIORCZA– ONET– I RADIO ZET,, są dla siebie konkurencyjne. ALE JAJA Panie Redaktorze ALE JAJA. Panie Redaktorze te trzy organizacje anty POLSKIE to jeden i ten sam CZORT i ta sama ZARAZA ANTY Polska i jako takie są bardzo dalekie od obiektywizmu a jedynie tubą propagandową Niemiecko -Sowieckiej polityki niszczenia odradzającej się WOLNEJ POLSKI. Literki mają tylko inne to tak dla niepoznaki i zmylenia przeciwnika. To ta sama kłamliwa i anty POLSKA SEPSA. Taka jest niestety prawda. Koniec i kropka.

 3. PO jak podwyżki. Odpowiedź

  Niemcy i Sowieci są mocno zdenerwowani ,że nie pozwala się im teraz OKRADAĆ POLSKIEJ RODZINY . Oraz tym że POLSKI BANKOMAT się zaciął i nie mogą z niego wybierać ukradzionych w POLSCE pieniędzy. No i na szparagi niema kto jechać. Taka prawda Pani Basiu. Donald Tusk zwany ” STRAŻNIKIEM NIENAWIŚCI ,, niestety się skończył. Polacy przejrzeli na oczy. SOWIECI I SZWABSKIE SŁUGUSY dostali od nas dotkliwego kopa w te śmierdząca i leniwe zady i nie mogą się z tym pogodzić. Przyzwyczajcie się konfidenci i złodzieje bo tak teraz będzie NA WIEKI.

  • Nieważne, jak się starasz, trollu, nie zasłonisz tego mafijnego układu. Jest oczywiste, że to twoi mocodawcy (bo trzeba być albo idiotą, albo płatnym trollem, żeby w ogóle atakować opozycję pod takim artykułem) szkodzą Polsce najbardziej i okradają ją tak, jak nikt do tej pory, z Sowietami włącznie. Ty jako płatny troll też się pasiesz naszym kosztem, więc daruj sobie takie wypiski, bo jest to z twojej strony szczyt bezczelności, że śmiesz sługusie zarzucać komuś innemu takie rzeczy. Sprzedawczyka znajdziesz w lustrze.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.