Single mogą liczyć na zaledwie 5 tys. złotych, ale już małżeństwa z dziećmi mają znacznie otrzymać więcej. Wiadomo, ile państwo jest gotowe dopłacić do własnego M.

Chodzi o Społeczną Inicjatywę Mieszkaniową, czyli nowy pomysł rządu na budowę bloków. Mają to być mieszkania dla osób, których nie stać na zakup lokalu od dewelopera, ale są zbyt zamożni, aby otrzymać mieszkanie komunalne.

Mieszkania SIM będą mogły wynajmować osoby spełniające kryteria dochodowe określone ustawowo (limity są różne dla poszczególnych województw), nieposiadające tytułu prawnego do innego lokalu w tej samej miejscowości. Od przyszłego najemcy może być również wymagana wpłata kwoty partycypacji w kosztach budowy lokalu mieszkalnego.” – dodaje Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii.

Takie bloki już są planowane. W Toruniu powstanie 200 mieszkań. Na liście przyszłych inwestycji jest też Wieliczka, Radomsko i Bełchatów, a poważnie pomysłem zainteresowany jest też Lublin. Wyjaśnijmy od razu, że mają to być lokale z niskim czynszem z możliwością wykupienia ich na własność.

Przyszli lokatorzy będą musieli dołożyć się do budowy. Ma to być od 20 do 30 proc. wartości mieszkania. Ale tutaj wchodzi tzw. „bon mieszkaniowy”, czyli jedna z części zapowiedzianego przez Zjednoczoną Prawicę „Polskiego Ładu”. Państwo tym bonem będzie dopłacało lokatorom do wkładu własnego w SIM.

Bon mieszkaniowy będzie wynosił

  • 5 000 zł dla jednoosobowego gospodarstwa domowego,
  • 10 000 dla małżeństwa bez dzieci,
  • 25 000 dla małżeństwa z jednym dzieckiem,
  • 40 000 dla małżeństwa z dwojgiem dzieci.

Zaznaczmy, że przy przyznawaniu środków pod uwagę będą jeszcze brane kryteria dochodowe, a te są zróżnicowane w zależności od województwa.

Będzie także inny rodzaj bonu – został nazwany rodzinnym. Ma być dla rodzin z minimum 3 dzieci lub dla osób z niepełnosprawnościami. Dodatkowo te pieniądze będą mogły być wydane na budowę lub kupno domu.

Jakie dofinansowanie?

  • 55 000 zł dla rodziny z trójką dzieci, posiadającej już dom lub mieszkanie powyżej 65 m kw.,
  • 100 000 zł dla rodzin nieposiadających lokum lub mających mniejsze niż 65 m kw.,

Każde kolejne dziecko to zwiększenie finansowania o 15 000 zł.

Jest jednak pytanie, czy to wiele zmienia. Jak wylicza Leszek Markiewicz, ekspert portalu NieruchomosciSzybko.pl, koszt budowy spółdzielczego lokum to 4 500 zł/mkw. Dla rodziny z jednym dzieckiem, które chce mieć własne 50 m kw. bon wyniesie 25 000 zł czyli jedną trzecią wymaganego wkładu. Ale już singiel chcący kupić 30 m kw. otrzyma tylko jedną ósmą potrzebnych pieniędzy. „Dla samotnych osób, które dodatkowo nie posiadają zdolności kredytowej, Nowy Polski Ład nie będzie mieszkaniowym przełomem.” – komentuje Markiewicz.

Mieszkania mają powstawać we współpracy Krajowego Zasobu Nieruchomości z samorządami.

News4Media, fot.: iStock

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.