Będzie można wygodnie przejechać wózkiem z dzieckiem czy przejść na szpilkach bez niszczenia obcasów. Inwestycję docenią także osoby mające problemy ze sprawnym poruszaniem się. Wózkostrada w Jeleniej Górze o szerokości 3 metrów jest prawie gotowa.

Nowa, wygodna trasa prowadzi od Bramy do placu Ratuszowego. W drugą stronę, od Bramy Wojanowskiej do ulicy Kubsza, wózkostrady nie będzie, gdyż zdaniem gospodarzy miasta, tu kostka jest nieco szersza, chodzi się wygodniej i nie ma takiej potrzeby.

Wiadomo co stanie się z pozyskaną kostką granitową. – Będzie wykorzystana w w innych miejscach – wyjaśniał prezydent Jeleniej Góry Jerzy Łużniak. Zapowiedział jednocześnie, że kostką, która pozyskano podczas remontu ulicy Wojska Polskiego, zostaną wyłożone ulice starówki między innymi: Długa, Krótka, Pijarska, Druciana i Pionierów Jeleniej Góry

O wózkostradzie mówiono w Jeleniej Górze od 2016 roku. Nie udawało się rozpocząć inwestycji, bo nie było na nią pieniędzy. Obecne pochodzą ze środków EOG (Mechanizm Finansowy EOG na lata 2014-2021 – w 85 procent) i budżetu państwa (15 procent) . Na projekt „Żyj, mieszkaj, pracuj w Jeleniej Górze!” samorząd otrzymał ponad 16 mln zł.

Na wózkostradę, „czyli zadanie zmierzające do poprawy dostępności zabytkowego centrum miasta dla osób z ograniczeniami w poruszaniu się, w szczególności osób z niepełnosprawnościami, rodziców z małymi dziećmi czy też turystów z ciężkim bagażem zostanie wydane prawie milion złotych.” – pozyskane środki na to zadanie  (wszystkie etapy, również te jeszcze nierozpoczęte) pozyskano ponad 4,2 mln zł.

W ramach projektu „Żyj, mieszkaj, pracuj w Jeleniej Górze” zostanie ponadto opracowana dokumentacja projektowa (dokładnie zorganizowany konkurs architektoniczny na zagospodarowanie terenu, wybór wykonawcy oraz opracowanie pełnej dokumentacji projektowo – wykonawczo – kosztorysowej na zagospodarowanie terenu byłego targowiska Flora) oraz zostaną wykonane prace budowlane w postaci uporządkowania terenu dawnego targowiska. Powstanie miejsca spotkań jako takiego będzie się już odbywać poza projektem.

Planowana jest też budowa sceny plenerowej na jeleniogórskich Błoniach.

2 komentarze

  1. Wyrzucone pieniądze, już widać nierówności a jak pojeżdżą samochody będzie gorzej. Szpilkostrada powinna być na chodnikach, np z większych płyt (takich jak na placu Ratuszowym) Przypomnijcie ten post tak np. po roku – zobaczymy.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.