Niewiele ponad tydzień został do wyborów samorządowych. To oczywiste, że najwięcej emocji w środowiskach lokalnych wywołuje ta ich część, gdzie wybierani są szefowie gmin. Czas poznać kandydatów startujących do tych najważniejszych w gminach stanowisk. Kto zawalczy w powiecie kamiennogórskim?

Kamienna Góra (miasto)

Obecny burmistrz miasta Janusz Chodasewicz zmierzy się z trzema rywalami. Arkadiuszem Dybcem, Łukaszem Sławińskim i Arkadiuszem Wileńskim. J. Chodasewicz i Ł Sławiński startują z własnych komitetów wyborczych, przy czym Łukasz Sławiński jest członkiem Prawa i Sprawiedliwości. Z kolei Arkadiusz Dybiec jest bezpartyjny, ale zgłosił go KW Platformy Obywatelskiej. A. Wileński jest reprezentantem nowo powstałego ugrupowania, działającego w skali powiatu KWW Współpraca. Wszyscy kandydaci są aktywnymi samorządowcami. Arkadiusz Dybiec jest aktualnie sekretarzem gminy w Lubawce; wcześniej był pełnomocnikiem burmistrza Kamiennej Góry ds. polityki społecznej. To także aktywista społeczny – prezes KSIS Razem, członek zarządu KKS Olimpia Kamienna Góra oraz Stowarzyszenia Wspierania Psychoonkologii Życie.
Łukasz Sławiński jest aktualnym radnym miejskim w Kamiennej Górze, a Arkadiusz Wileński, to obecnie sekretarz gminy Kamienna Góra, a wcześniej sekretarzował w mieście.

Przed sześcioma laty o stanowisko szefa miasta walczyło aż sześcioro kandydatów. Oprócz obecnego burmistrza z tamtego grona nie startuje nikt. Warto przypomnieć, że wtedy, w I turze, J. Chodasewicz przegrał ze swoim poprzednikiem K. Świątkiem, ale w drugiej rundzie wygrał dość wyraźnie.

Lubawka

Tu także czworo kandydatów, z ta różnicą, że obecna burmistrz, Ewa Kocemba nie ubiega się o reelekcję (jest kandydatką do sejmiku). Chętni na jej miejsce są: Sławomir Antoniewski, Renata Bembenek-Suszek, Michał Ołdak i Andrzej Wojdyła. Pierwszy z kandydatów jest członkiem Platformy Obywatelskiej i ta ta partia zgłosiła jego kandydaturę. Pozostali kandydaci są bezpartyjni, przy czym Renata Zofia Bembenek-Suszek jest kandydatką KWW Współpraca. S. Antoniewski to obecny wiceburmistrz, startuje z poparciem szefowej. Renata Bembenek-Suszek aktualnie jest sołtysem Bukówki. Michał Ołdak to z kolei przewodniczący rady w Lubawce, a Andrzej Wojtyła to wieloletni prezes spółki komunalnej Sanikom.

W tegorocznych wyborach nie startuje żaden z kandydatów ubiegających się o stanowisko burmistrza w 2018 r. Wtedy, oprócz E. Kocemby (wygrała w II turze) rywalizowali jeszcze Tomasz Kulon i Jan Orzechowski.

Marciszów

Obecny wójt Wiesław Cepelik i były wójt Stefan Zawierucha będą konkurować w nadchodzących wyborach. Do rywalizacji chce się tez włączyć trzeci kandydat – Dawid Chęciński. Kandydaci są bezpartyjni; obecny wójt startuje z bloku Współpraca. S. Zawierucha jest obecnie radnym w Marciszowie, podobnie jak D. Chęciński, który przy tym jest wiceprzewodniczącym tego gremium.

W Cepelik i S. Zawierucha walczyli także w 2018 r., a tym trzecim był A. Ciuba. Obecny wójt wygrał wtedy zdecydowanie w I turze.

Kamienna Góra (gmina)

Tak jak w poprzednich wyborach jedynym kandydatem na wójta jest obecnie sprawujący tę funkcję Patryk Straus. Wybór – choć wymaga przeprowadzenia głosowania, a kandydat musi zdobyć powyżej 50 proc. głosów – wydaje się formalnością. W 2018 r. P. Straus zdobył ponad 83 proc. głosów.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.