Gmina od lat ma problem z przedszkolem. Obecne mieści się na drugim piętrze szkoły. Placówka nie spełnia norm, a praca tam jest niekomfortowa. Do gminnego przedszkola uczęszcza dziś około stu dzieci. Prognozy demograficzne dla gminy są optymistyczne. – Mamy przyrost ludności. Młodzi ludzie osiedlają się szczególnie chętnie w Komarnie i Radomierzu – mówi Miłosz Kamiński, sekretarz gminy Janowice Wielkie. Władze gminy zakładają, że do nowego obiektu trafią także te dzieci, których rodzice, właśnie ze względu na warunki w placówce, wolą wozić swoje pociechy do Jeleniej Góry (gmina dopłaca do takich przedszkolaków). Nowe przedszkole będzie się mieścić w budynku parterowym w centrum Janowic (ul. Wojska Polskiego), będzie nowoczesne, jasne, przestrzenne, komfortowe, dostosowane dla osób niepełnosprawnych. Do nowego przedszkola będzie można przyjąć do 130 dzieci.

Wniosek Gminy Janowice Wielkie przeszedł przez kontrolę formalną i merytoryczną, uzyskując wyższą punktację od konkurencyjnego wniosku. Tym samym otwiera się możliwość uzyskania dofinansowania budowy przedszkola ze środków unijnych (ZIT AJ) przy ul. Wojska Polskiego w Janowicach Wielkich w kwocie 2,653 mln zł.
Szacunkowy koszt budowy obiektu jest oceniany na 4,275 mln zł. Przetarg na wykonanie będzie przeprowadzony jeszcze w tym roku. Budowa potrwa cały przyszły rok, a dzieci do nowego przedszkola wejdą we wrześniu 2022 r. 

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.