Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” zapraszają w dniu 28 sierpnia 2022 r. na wycieczkę nr 29 w ramach tegorocznego Rajdu na Raty.

W kasie PKP w Jeleniej Górze kupujemy bilet euroregionalny na przejazd do Zgorzelca i komunikację w Niemczech. O godzinie 7.45 wyjeżdżamy z Jeleniej Góry pociągiem do Görlitz.

Trasa wycieczki długości 12 km prowadzi z Görlitz nad Jezioro Berzdorf. Z dworca kolejowego w Görlitz wychodzimy wyjściem południowym i tramwajem linii nr 2 jedziemy do końcowego przystanku u podnóża wzgórza Landeskrone – górującego nad okolicą stożka bazaltowego. Szlakiem turystycznym podchodzimy na wierzchołek (420 m n.p.m.) , mijając po drodze okazałe słupy bazaltowe. Na szczycie znajduje się hotel z restauracją i wieża widokowa. Po zejściu z góry, ścieżkami leśnymi i drogami polnymi idziemy nad Jezioro Berzdorf. Akwen o powierzchni 965 ha powstał w latach 2002-2013 wskutek zalania wyrobiska nieczynnej od 1997 roku kopalni odkrywkowej węgla brunatnego. Na plaży przy północnym brzegu jeziora robimy przerwę na kąpiel (przy sprzyjającej pogodzie). Po przerwie idziemy do Weinhübel (część Görlitz), skąd tramwajem linii nr 1 jedziemy do dworca kolejowego. O godz. 17.39 odjeżdżamy pociągiem do Jeleniej Góry.

Wycieczkę prowadzi Wiktor Gumprecht z Mysłakowic (tel. 500 279 011). Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

Opracował Wiktor Gumprecht

Fot. Pixebay

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.