Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” zapraszają w dniu 7 sierpnia 2022 r. na wycieczkę nr 26 w ramach tegorocznego Rajdu na Raty. Wyjazd z Jeleniej Góry sprzed dworca kolejowego autobusem komunikacji zastępczej o godz. 7.24 do Szklarskiej Poręby Górnej.

Trasa długości 13 km prowadzi otwartym w maju szlakiem Hauptmannów. Wytyczony z inicjatywy Muzeum Karkonoskiego i Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie szlak łączy Muzeum Dom Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie będący filią Muzeum Karkonoskiego z Muzeum Miejskim „Dom Gerharta Hauptmanna w Jagniątkowie. Od stacji kolejowej idziemy drogą obok cmentarza, następnie ul. 11 listopada, gdzie przy domu Hauptmannów rozpoczyna się nasz szlak. Przy ul. Muzealnej mijamy dom Hermanna Hendricha, wybitnego malarza, który w wybudowanej obok Hali Baśni prezentował wielkoformatowe obrazy przedstawiające niezwykłe miejsca znajdujące się w górach otaczających miasto. Kolejne miejsce na naszej trasie to dawny cmentarz ewangelicki gdzie spoczywa Carl Hauptmann i jego żona. Poniżej w kościele pw. Niepokalanego Serca NMP znajdują się obrazy kolejnego artysty mieszkającego w Szklarskiej Porębie – Wlastimila Hofmana. Następnie idziemy do Chybotka, bloku skalnego o wadze około 20 ton, dającego się łatwo rozkołysać. Ścieżką leśną schodzimy do Doliny Kamiennej i dalej do Wodospadu Szklarki. Wodospad o wysokości 13.3 m utworzony jest przez potok Szklarkę w malowniczym wąwozie o skalistych zboczach, obok znajduje się schronisko PTTK Kochanówka. Szlakiem zielonym mijając po drodze Żółtą Skałę (okazałe urwisko skalne na prawym brzegu Kamiennej, pokrytą żółtym porostem, od którego wzięła nazwę) podchodzimy obok wyrobiska na Złoty Widok, skąd roztacza się wspaniała panorama zach. Karkonoszy i części Wysokiego Grzbietu Gór Izerskich. W zeszłym roku zbudowano tu platformę widokową pozwalającą bezpiecznie podziwiać bajeczne widoki. Powyżej na grzbiecie Drewniaka oglądamy największe w Karkonoszach kociołki wietrzeniowe. Schodzimy do Michałowic i szlakiem zielonym podchodzimy na Grzybowiec (752m – najwyższy szczyt zach. części Pogórza Karkonoskiego) okrążamy wierzchołek i docieramy do rumowiska bloków skalnych o nazwie Skarbczyk. Ostatnia część drogi prowadzi prosto do willi „Łąkowy Kamień”, w której mieszkał i dokonał żywota Gerhart Hauptmann. Ze znajdującego się obok przystanku MZK po godz. 16 odjeżdżamy autobusem linii nr 15 do centrum Jeleniej Góry. Wycieczkę prowadzi Krzysztof Tęcza (tel. 609121744).

Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

Opracował Wiktor Gumprecht

Fot. Chybotek https://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:POL_Chybotek_w_Szklarskiej_Por%C4%99bie.JPG

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.