61-latek z Kamiennej Góry, zwabiony wypłatą dużego zysku, zainstalował na swoim komputerze aplikację Any Desk i stracił w ten sposób ponad 20 tysięcy złotych.

– Przeniesienie dużej części życia w wirtualny świat, ma na pewno wiele plusów. Niestety wraz z internetem pojawiły się nowe metody oszustw. Jednym z nich są właśnie przestępstwa na tzw. „zdalny pulpit”, o czym przekonał się 61-latek z Kamiennej Góry – przekazuje Katarzyna Trzepak-Balicka z kamiennogórskiej policji. – Mężczyzna otrzymał telefon, w którym zapewniano go o wysokim zysku na jego kontach. Oszust przekonywał kamiennogórzanina, że do wypłaty tych środków potrzebna jest dodatkowa aplikacja. Niestety po namowach osoby podającej się za pracownika banku, zainstalował on aplikacje Any Desk na swoim komputerze. W wyniku tej operacji przestępca otrzymał dostęp do pulpitu komputera seniora. 61-latek zorientował się, że z jego konta dokonano przelewów środków na kwotę ponad 20 tysięcy złotych!

Kamiennogórscy policjanci ostrzegają: aplikacja Any Desk to program służący do kontrolowania urządzeń przez internet – zainstalowanie go może skutkować utratą dostęp do swojego telefonu czy komputera. Jeśli w czasie rozmowy z kimś nieznajomym padnie propozycja zainstalowania dodatkowego oprogramowania typu Any Desk, można być pewnym, że to oszustwo.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.