Ukraiński Siewierodonieck to miasto partnerskie Jeleniej Góry. Ze strony naszego miasta podjęto próby ściągnięcia do nas jak najwięcej osób stamtąd. Efekty były połowiczne. Ale wojenni uciekinierzy trafiają do Jeleniej Góry z całej Ukrainy. Miasto udzieliło dotąd schronienia kilkudziesięciu osobom, a spodziewa się ich dużo więcej.

W jeleniogórskim magistracie zapewniają, że z partnerami miasta z Siewierodoniecka kontaktowano się zaraz po początku rosyjskiego najazdu na ich kraj. Możliwości porozumiewania się, a tym bardziej udzielenia realnej pomocy   były  mówiąc utrudnione. To z uwagi na wojenne położenie ukraińskiego miasta.  Jest miastem oddalonym ledwie kilkanaście kilometrów od granic samozwańczej Ługańskiej Republiki Ludowej i od pierwszych dni agresji Rosjan te obszary stały się terenem działań wojennych.

– Już w pierwszych godzinach wojny kontaktowaliśmy się z naszymi partnerami, zapewniając o naszym wsparciu, pytając czy mamy jakieś możliwości udzielenia realnej  pomocy, zapewniając żer jesteśmy gotowi przyjąć uchodźców stamtąd. Od razu odpowiedziano nam, że z uwagi na duże zagrożenie ze strony wroga miasto nie jest w stanie przygotować zorganizowanego transportu dla swoich mieszkańców – opowiadają w urzędzie o tych kontaktach.

Urzędnicy mają też jednak bliski kontakt z tamtejszym księdzem i to on zaczął organizować kilkudziesięcioosobową grupę, przede wszystkim matek z dziećmi, która chciała uciekać. Uzgodniono, że grupa przyjedzie do Jeleniej Góry, gdzie będzie dla nich wszystko przygotowane. Mieli zostać wywiezieni z Siewierodoniecka, ale szybko okazało się, że opuszczenie miasta przez zwarą grupę jest zbyt niebezpieczne.  W efekcie część potencjalnych przybyszy zrezygnowała z ucieczki, część podjęła indywidualne próby wydostania się ze wschodniej Ukrainy. Wszyscy mogli kontaktować się z jeleniogórskim urzędem i mieli zapewnienie, że będą tu na nich czekać miejsca pobytu.

Bezpośrednio z Siewierodoniecka do Jeleniej Góry dotąd dotarło 10 osób. Zostali zakwaterowani w akademiku Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej. Trafiło tam także kilkadziesiąt innych osób, które przybyły do Jeleniej Góry z ogarniętej wojenną pożogą Jeleniej Góry. To zakwaterowanie tymczasowe.

W sumie miasto zapewniło pobyt już kilkudziesięciu Ukraińcom, którzy uciekli przed wojną.

– Nie podam precyzyjnej liczby, bo to się zmienia dość szybko – przyznaje Cezary Wiklik z urzędu miasta. – Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że to dopiero początek i miasto intensywnie przygotowuje kolejne miejsca zakwaterowania.

Miasto stara się – na razie – uciekinierów lokować blisko siebie (stąd przede wszystkim pokoje akademików). Chodzi łatwość dostarczania uchodźcom posiłków.

Prezydent Łużniak poinformował, że dotąd miasto przygotowało 170 miejsc i przygotowuje kolejne (także w byłym budynku urzędu skarbowego)

Uchodźcy przyjmowani przez miasto mogą być pewni, że zostaną przeprowadzeni przez całą urzędową procedurę, która jest bardzo prosta. By móc w pełni korzystać ze wsparcia wystarczy, że zostaną zarejestrowani. O tym, że ich goście mają się zarejestrować,  koniecznie muszą pamiętać  osoby, które prywatnie przyjmują uchodźców. Można to zrobić w biurze paszportowym.

Ile dotąd uciekinierów z Ukrainy trafiło do Jeleniej Góry trudno ocenić. Pomoc jest wielka, ale prowadzona wieloma kanałami, a przy tym słabo skoordynowana. Trudno przyjąć, że sprzyja to efektywności.   Na wniosek wojewody Jelenia Góra ma utworzyć centrum koordynacyjne dla powiatów karkonoskiego, kamiennogórskiego i lwóweckiego.

***

W jeleniogórskim urzędzie miasta przyznają, że nie wiadomo co obecnie dzieje się w Siewierodoniecku, bo kontakt się urwał. Bardzo skąpe są też informacje o partnerskim mieście Jeleniej Góry na ukraińskich kanałach informacyjnych.  Wczoraj (2 marca) jednak ukazała się informacja w „Nowostjach Donbasa”:

– Wojska rosyjskie ostrzeliwały Lisiczańsk, Siewierodonieck i Popasnaję. O tym informuje Państwowe Pogotowie Ratunkowe Ukrainy. O godzinie 11:30 w wyniku ostrzału Lisiczańska zapalił się sklep Gorodok. Nastapiło również bezpośrednie uderzenie w browarze z późniejszym zapłonem. O godzinie 11:35, po ostrzale, zaczęły napływać raporty o trafieniach pocisków w Siewierodonieck, a mianowicie:

– wzdłuż alei Centralnaya 61 mkw. 51 do przedszkola według wstępnych informacji, po którym nastąpił pożar, wybito okna;

– na ulicy. Novikova, rozbity gazociąg 21, wybite szyby (wysłano pracowników Gorgaz)

– al. Gvardeisky 16, wybito okna; – św. Nauki 3, potłuczone szyby z okien;

– na ulicy. Novikova, 13 przez pierwsze piętro, pocisk uderzył w piwnicę. Podawane są informacje o rannych i zmarłych.

ot. FC prezydenta J. Łużniaka

8 komentarzy

  1. Die Welt pisze: Niemcy poparly Rosje. Koniec z sankcjami na rope i gaz. Ukraina zaorana.

  2. PFR udostępni bezpłatnie 650 mieszkań uchodźcom z Ukrainy. Zbudowane zostały przez PFR Nieruchomości w ramach rządowego programu mieszkaniowego – przekazał w środę Fundusz. Dodano, że schronienie w nich znajdzie ok. 2,5 tys. osób.

    Polski Fundusz Rozwoju wyjaśnił, że mieszkania udostępnione będą w trzech lokalizacjach: Krakowie, Dębicy oraz Mińsku Mazowieckim. Dodano, że mieszkania zlokalizowane są na nowych osiedlach oddanych niedawno do użytku.

    „Fundacja PFR sfinansuje wyposażenie mieszkań w meble oraz podstawowy sprzęt AGD tak, aby były jak najszybciej gotowe do zamieszkania. Pracownicy i wolontariusze PFR pomogą zakwaterowaniu uchodźców oraz zapewnieniu im potrzebnych środków (np. ręczników, zastawy kuchennej, itp.)” – zapewniono.

    Szef PFR Paweł Borys podkreślił, że pracownicy Funduszu są bardzo zaangażowani w pomoc dla Ukrainy i uchodźców. „Zapewnimy, że około 2 500 uchodźców – głównie matek z dziećmi – znajdzie bezpieczne i wygodne schronienie oraz poczuje nasze wsparcie” – zaznaczył.

    Fundusz wyjaśnił, że udostępnianie mieszkań potrzebującym osobom na co najmniej pół roku będzie prowadzone stopniowo w wymienionych wyżej miastach, w ścisłej współpracy z wojewodami oraz urzędami wojewódzkimi mazowieckim, małopolskim oraz podkarpackim, które koordynują pomoc dla uchodźców z Ukrainy. „Urzędy będą również udzielać bieżącej pomocy i wsparcia dla mieszkańców lokali” – dodano. (PAP)

    autor: Michał Boroń

  3. Rządowy program PFR ⁩ udostępni bezpłatnie 650 mieszkań uchodźcom z upadłego kraju. PFR wyposażą lokale oraz zapewnią wsparcie ukraińskim rodzinom we współpracy z wojewodami . W samym Krakowie to 500 mieszkań. Polacy czekali na nie latami. Teraz Polacy stali się pariasami.

  4. I cyk! I na Dzień Kobiet benzyna w HURCIE w Orlenie na 7,05 zł/l brutto, a olej napędowy na 7,86 zł/l.

  5. „przybyły do Jeleniej Góry z ogarniętej wojenną pożogą Jeleniej Góry” – nie wstyd wam, że na stronę trafia efekt takiego niedbalstwa? Szkoda czasu, by sprawdzić tekst przed wysłaniem?

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.