W tym roku każdy może wybrać się na cmentarz, by tradycyjnie zapalić znicz ku pamięci swoich zmarłych bliskich. W poprzednim roku było to niemożliwe, ze względu na panującą pandemię koronawirusa i wysoką liczbę zakażeń. Zamknięcie cmentarzy przez władze w 2020 roku może być przyczyną większego ruchu w ich okolicach w tym roku. Portal Yanosik przenalizował sytuacje na drogach w tym okresie.

Ruch wzrasta w kolejne weekendy

Eksperci z Yanosika sprawdzili, co się dzieje w okolicach największych polskich cmentarzy w tegoroczne październikowe weekendy. Wiele osób decyduje się na wcześniejsze wizyty na grobach swoich bliskich, ze względu na duże utrudnienia (zwłaszcza dla zmotoryzowanych) w trakcie świąt. Czy faktycznie już widać większe natężenie ruchu w okolicach dużych cmentarzy?

Z danych Yanosik Autoplac wynika, że w tym roku natężenie ruchu w okolicach cmentarzy wzrasta z tygodnia na tydzień. Największa różnica jest widoczna w obrębie Cmentarza komunalnego Północnego w Warszawie – ponad trzykrotny wzrost natężenia użytkowników aplikacji Yanosik, w porównaniu z pierwszym weekendem października, wystąpił w weekend 23 i 24.10.

Nie mniejszym zainteresowaniem cieszy się Cmentarz Powązkowski w Warszawie, na który w poprzedni weekend października wybrało znacznie więcej osób niż w pierwszą sobotę i niedzielę tego miesiąca.

Co ciekawe, najmniej odwiedzanym cmentarzem był cmentarz komunalny Miłostowo w Poznaniu. Na początku października nie cieszył się zbyt dużym zainteresowaniem, a nawet w 2. i 3. weekend tego miesiąca natężenie ruchu w jego okolicach znacznie spadło, w porównaniu z 1. weekendem. Jednak już 23 i 24 października widać wyraźny wzrost natężenia ruchu zmotoryzowanych w jego okolicach.

W Szczecinie cmentarz Centralny odwiedza coraz więcej osób. Widoczna jest różnica w danych z Yanosika już w miarę upływu kolejnych weekendów miesiąca. W drugi weekend października natężenie ruchu zwiększyło się o 56% w porównaniu z poprzednią sobotą i niedzielą. Z kolei już 16 – 17 października ruch zagęścił się o 100% bardziej, niż w pierwszy weekend miesiąca. Przedostatnia sobota i niedziela wskazała, że cmentarz jest odwiedzany przez jeszcze większą liczbę użytkowników systemu, co wskazuje wzrost natężenia ruchu w jego okolicach o 144% w porównaniu z pierwszą sobotą i niedzielą tego miesiąca.

Zatłoczone parkingi, wypadki i kontrole policji – tak wygląda Wszystkich Świętych

Jak co roku kierowcy mogą spodziewać się zmian w organizacji ruchu wokół cmentarzy we Wszystkich Świętych. Jazda w tym czasie dla wielu jest prawdziwą udręką, nie tylko ze względu na korki, ale również kontrole na drogach i utrudnienia spowodowane wypadkami.

Niestety Wszystkich Świętych bardzo często kończy się wypadkami na drogach, stąd potrzeba przeprowadzania akcji „Znicz” przez policję. Kierowcy poddawani są badaniom alkomatem, kontrolowana jest prędkość jazdy na trasach, a także nadzorowany jest ruch w okolicach cmentarzy. Wszystkie działania mają na celu usprawnienie ruchu drogowego, a także zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim jego uczestnikom.

Według danych systemu Yanosik w 2019 roku najwięcej wypadków odnotowano w województwie podlaskim, pomorskim oraz zachodniopomorskim i lubelskim.

W poprzednim roku, w związku z pandemią COVID-19 natężenie ruchu malało, a liczba wypadków była znacznie mniejsza. Choć niektórzy wciąż decydowali się na podróż po kraju w celu odwiedzenia nekropolii.

Czego możemy się spodziewać w tym roku?

W tym roku kierowcy mogą się spodziewać kontroli przeprowadzanych przez ok. 5 tysięcy funkcjonariuszy ruchu drogowego. Działania rozpoczną się już w piątek, a zakończą we wtorek. W Yanosiku uwzględnione zostaną informacje o kontrolach policji, a także ułatwione zostanie wyszukiwanie lokalizacji konkretnych cmentarzy, a w nawigacji uwzględnione będą również parkingi znajdujące się w ich pobliżu – informuje Julia Langa, Yanosik Autoplac

Kierowcy znajdą w Yanosiku informacje o najbliższych parkingach w okolicach cmentarza, na który się wybierają, a także informacje o kontrolach drogowych. Niezmiennie będą się również pojawiały ostrzeżenia o wypadkach, a także o innych zagrożeniach, które mogą wystąpić w tych dniach.

Wszystkich Świętych to czas, w którym bardzo łatwo dochodzi do wypadków drogowych, apelujemy do kierowców o większą uważność i koncentrację, a także o niewsiadanie za kółko pod wpływem alkoholu. Zachowajcie ostrożność i bezpiecznie jedźcie do swojego celu.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.