Już dziś na niebie będzie można zaobserwować wyjątkowe zjawisko: Krwawy Księżyc. Nazwa wzięła się od koloru, jaki przyjmuje satelita Ziemi.

W zależności od pogody jest on czerwony albo mocniej lub słabiej pomarańczowy. Krwawy Księżyc określany jest także mianem „kwietnego” (ze względu na zakwitanie roślin) lub po prostu „majowym”.

Księżyc przyjmuje nietypową barwę przez cząsteczki tlenu i azotu znajdujące się w ziemskiej atmosferze. Rozpraszają one promienie słoneczne, a powstałe w ten sposób krótsze fale światła są w pewien sposób filtrowane. W wyniku tego kolory o dłuższych falach, takie jak czerwony, pomarańczowy czy żółty, są dłużej widoczne i to one docierają do ludzkich oczu.

Ostatnio Krwawy Księżyc można było zaobserwować w listopadzie 2021 roku. Dodatkowo tej nocy miało miejsce jeszcze jedno zjawisko – zaćmienie. Trwało 3 godziny, 28 minut i 23 sekundy. To oznacza, że doświadczyliśmy najdłuższego zaćmienia Księżyca w XXI wieku.

Teraz Krwawy Księżyc nadchodzi ponownie. Będzie można go zobaczyć na niebie w nocy z 15 na 16 maja, czyli w ten weekend. Nie będzie to jedyna w tym roku okazja na takie doświadczenie. Kolejne zapowiadane jest na listopad.

News4Media/fot. iStock

1 Komentarz

 1. Czy to przypadek, że jeden z najbogatszych Polaków pożycza swemu prawnikowi prawie 15 mln zł na zakup działki pani premier, a jego żona kupuje wcześniej duży lokal we Wrocławiu należący wcześniej do Iwony Morawieckiej?

  Premier rządu PiS Mateusz Morawiecki wraz z małżonką Iwoną Morawiecką – po wygłoszeniu expose. Warszawa, 19 listopada 2019
  Czytaj także:
  Śledztwo „Wyborczej”: działka Morawieckich i grupa trzymająca kamienice BZ WBK
  Czy to przypadek, że cena za działkę jest niezwykle niska – niecałe 100 zł za metr kwadratowy? Że to pięć razy mniej niż średnio płacono wówczas za ziemię w sąsiedztwie nieruchomości Iwony Morawieckiej?

  Czy to przypadek, że kamienice skupowane od BZ WBK trafiają ostatecznie do spółki założonej właśnie przez biznesmena Pawła Marchewkę?

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.