Ostatnie ulewy, które spowodowały zalanie miast, pokazały jak ważne jest, aby otaczała nas zieleń, a nie beton. Jak informuje prezydent Jeleniej Góry Jerzy Łużniak miasto w kooperacji z Jeleniogórską Spółdzielnią Mieszkaniową przystąpiło do akcji „Zielone Zabobrze”. W ramach tego zadania powstają rabaty, gdzie zostaną posadzone wieloletnie rośliny: byliny, krzewy i drzewa. Do końca sierpnia prace powinny zostać zakończone przy ulicy Karłowicza 2, na terenie rekreacyjnym przy ul. K. Trzcińskiego 2, 4, 8 i 10 oraz przy Ogińskiego 15.

Rabaty zostaną wyróżnione w terenie za pomocą odpowiednich obramowań oraz warstw grysu i kory kamiennej. Planowane jest również zastosowanie elementów małej architektury ogrodowej, takich jak pergole, betonowe kule oraz pojemniki (donice) na rośliny.

Prace zrealizuje firma ULMUS Sp. z o.o. z Jeleniej Góry, wybrana w wyniku przeprowadzonego przez Miasto postępowania na wyłonienie wykonawcy zadania.

W wielu miastach Europy władze decydują się nawet na to, aby mieszkańcy demontowali część bruku na ulicy i w tych miejscach sami tworzyli zielone wyspy. „Zielone Zabobrze” nie jest jeszcze tak ekstremalnym krokiem, ale niewątpliwie, są to działania idące w dobrym kierunku.

Fot. Facebook Jerzy Łużniak

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.