Łącznie 5 tysięcy złotych musi zapłacić rowerzysta, który dwukrotnie tego samego dnia został zatrzymany przez funkcjonariuszy jeleniogórskiej drogówki.

Mężczyzna zatrzymany do kontroli za pierwszym razem zlekceważył polecenie policjanta dotyczące tego, że nie wolno mu dalej jechać rowerem, jedynie może go prowadzić. Kilkanaście minut później funkcjonariusze zauważyli go ponownie na innej ulicy poruszającego się jednośladem, za co również otrzymał kolejny mandat. Tego dnia policjanci zatrzymali jeszcze dwóch innych nietrzeźwych cyklistów.

Za jazdę rowerem w stanie po użyciu alkoholu, czyli na poziomie od 0,2 do 0,5 promila, grozi mandat karny w wysokości 1000 złotych. Kiedy rowerzysta jest nietrzeźwy, czyli poziom alkoholu w jego organizmie jest większy niż 0,5 promila wysokość mandatu wzrasta do 2500 złotych.

1 sierpnia 2023 roku, około godziny 17.30 policjanci na ul. Jana Pawła II w Jeleniej Górze zatrzymali do kontroli drogowej 28-letniego mężczyznę poruszającego się rowerem. Od cyklisty wyraźnie czuć było alkohol. Przeprowadzone badanie wykazało 1,2 promila alkoholu. Mężczyzna za popełnione wykroczenie został ukarany mandatem w wysokości 2500 złotych, jednocześnie policjanci pouczyli go o tym, że dalej nie wolno mu jechać rowerem, a jedynie go prowadzić.

Kilkanaście minut później policjanci patrolując miasto na ul Grunwaldzkiej zauważyli tego samego mężczyznę, który wbrew ich zaleceniom dalej jechała rowerem. Ponownie go zatrzymali. Tym razem również został ukarany mandatem w wysokości 2500 złotych.

Tego samego dnia policjanci zatrzymali jeszcze dwóch innych nietrzeźwych rowerzystów, którzy również za popełnione wykroczenie zostali ukarani mandatami po 2500 złotych.

Pamiętajmy, pijani kierowcy i rowerzyści w konfrontacji z poruszającymi się prawidłowo uczestnikami ruchu drogowego, mogą być przyczyną tragicznych w skutkach wypadków drogowych. Nietrzeźwy kierujący jest poważnym zagrożeniem, nie tylko dla siebie, ale i dla innych użytkowników dróg.

Fot i info KMP Jelenia Góra (podinspektor Edyta Bagrowska)

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.