Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” zapraszają w dniu 8 maja 2022 r. na wycieczkę nr 12 w ramach tegorocznego Rajdu na Raty. Wyjazd z Jeleniej Góry pociągiem o godz. 7.30 do Mieroszowa (z przesiadką na stacji Boguszów Gorce Wschód lub Wałbrzych Główny), gdzie będzie oczekiwał prowadzący wycieczkę Sebastian Miler (tel. 603783610).

Trasa wędrówki długości 18 km przebiega w zachodniej części Gór Suchych i wschodniej Masywu Dzikowca. Ze stacji kolejowej w Mieroszowie najpierw szlakiem niebieskim, a później ścieżką rowerową idziemy do Sokołowska. W 1855 roku w tej miejscowości zostało uruchomione pierwsze na świecie specjalistyczne sanatorium dla chorych na gruźlicę, w którym zastosowano nowatorską metodę leczenia klimatyczno-dietetycznego. Na jego wzór został stworzony później ośrodek leczenia gruźlicy w Davos. Najokazalszy budynek w dawnym uzdrowisku to byłe sanatorium „Grunwald’, wzniesione w 1862 r. w „mauretańskim stylu”, po pożarze w 2005 r. w ruinie, obecnie odbudowywane. Z Sokołowska szlakiem żółtym podchodzimy na Stożek Wielki, następnie stromą ścieżką leśną schodzimy do Unisławia Śląskiego. Stąd kolejne podejście – na Dzikowiec. Ze szczytu podziwiamy panoramę okolicznych pasm górskich, z wybudowanej przed ośmioma laty drewnianej wieży widokowej. W końcowej części wędrówki przez Dzikowiec Mały idziemy do stacji Boguszów-Gorce, skąd o godz. 17.41 odjeżdżamy pociągiem do Jeleniej Góry.

Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

Opracował Wiktor Gumprecht

1 Komentarz

  1. Złodziejska marża Orlenu przy handlu paliwem, jest bezpośrednią przyczyną drożyzny i ponad 12% inflacji.
    W kwietniu ujawniono, że marża modelowa wzrosła z 7,2 $ w styczniu do 36,2 $ w marcu.

    O wys. marży więcej się nie dowiemy, wczoraj te dany zniknęły ze stron Orlenu.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.