Nadzwyczajna sytuacja spowodowana pandemią COVID-19 spowodowała późne zgłoszenia plebiscytowych kandydatów, przedłużenie czasu trwania wyboru faworytów kibiców i nowy termin uhonorowania najpopularniejszych sportowców i trenerów.

W kameralnej atmosferze gościnnego Muzeum Sportu i Turystyki unikalne puchary wykonane przez jeleniogórskiego artystę Mirosława Kullę i dyplomy wręczyli prezes Fundacji Nowin Jeleniogórskich Daniel Antosik i olimpijka z Sapporo w 1972 roku Halina Kanasz. Zwycięzców 45. plebiscytu zaprezentował redaktor naczelny NJ Andrzej Buda. Przypomniał, że do miana NAJ kandydowały łącznie 44 osoby z siedmiu dyscyplin: 35 zawodników i zawodniczek, w tym 16 młodych i utalentowanych sportowców w wieku 12 – 16 lat oraz dziewięciu trenerów. Sylwetki wszystkich pretendentów i ich zdjęcia były prezentowane kolejnych numerach Nowin Jeleniogórskich i na stronie internetowej. Po raz pierwszy w długiej historii wyboru najpopularniejszych sportowców i szkoleniowców z regionu jeleniogórskiego głosowanie zdecydowanie zdominowało typowanie sms-owe, a nie jak w minionych latach, gazetowe kupony.

Po wręczeniu nagród laureaci plebiscytu, ich rodziny i zaproszeni przez zwycięzców goście zwiedzili muzealne ekspozycje z unikalnymi zbiorami oprowadzeni przez kustosza muzeum mgr Mariusza Sawickiego. 

Zwycięzcy 45. plebiscytu sportowego NJ

Sportowiec Roku 2019 PATRYK KOBIAŁKA (Berserkers Team Jelenia Góra)

Wicemistrz świata MMA (mieszane sztuki walki) organizacji WFMC, złoty medalista Pucharu Polski MMA 2019 i srebrny w 2020 roku. Podczas Gali Contender Fight Night 3 w Karpaczu 23-letni Patryk wygrał z brązowym medalistą mistrzostw Polski. Za najlepszą walkę dostał specjalną nagrodę. Młody zawodnik pochodzi z Siedlęcina, ze sportem miał do czynienia od dziecka. Ponad 10 lat temu zaczął trenować zapasy w stylu klasycznym w jeleniogórskim JCSW. Osiągał sukcesy w każdej kategorii wiekowej. Był mistrzem Polski juniorów w stylu klasycznym, wicemistrzem kadetów, dwukrotnie brązowym medalistą MP seniorów i kadetów. W latach 2013 – 2018 Patryk Kobiałka należał do kadry narodowej Polski w zapasach. Półtora roku temu z przyczyn osobistych i sportowych ambicji postanowił zmienić dyscyplinę sportu na MMA i bardzo szybko z turniejów zaczął przywozić medale. Klubowym trenerem sportowca roku jest Mariusz Bereźnicki.

Patryk Kobiałka osobiście nie mógł odebrać plebiscytowych nagród, gdyż w sobotni wieczór (26.IX.) na Gali w Puławach stoczy swoją kolejną walkę w MMA.

Trener Roku 2019 PIOTR CIEŚLIŃSKI (Karkonoski Klub Karate)

Sensei z mistrzowskim tytułem 2 DAN, wychowawca kilkunastu medalistów mistrzostw Polski i Europy. Jako nastolatek zaczął uprawiać sporty walki, m. in. karate kontaktowe, kick boxing i boks tajski. W latach 2007 – 2010 Piotr był medalistą mistrzostw Polski i Pucharu Polski. W swojej kategorii jako reprezentant kraju zdobył złoty medal w światowym czempionacie Dageki World Karate Champiopship w Kanadzie. Jak sam podkreśla, karate okazało się sportem i pracą, ale również wielką pasją, duchowym rozwojem i pomostem do pracy z dziećmi i młodzieżą. Trenerskie zajęcia z nimi, wyjazdy na liczne turnieje rangi ogólnopolskiej i międzynarodowej, doprowadziły do rozwoju klubu i stworzenia w Jeleniej Górze Sobieszowie Centralnego Ośrodka Szkoleniowego „Biały Lew Dojo”. Piotr Cieśliński był jednym z założycieli Dolnośląskiej Ligi Karate, która w 2019 roku rozwinęła się do poziomu sieci ogólnopolskich turniejów. Na tej podstawie stworzył turniej Biały Lew Cup, który cyklicznie jest rozgrywany w Szklarskiej Porębie w ramach Polskiej Ligi Karate. Trener organizuje obozy sportowe i półkolonie pn. Wakajashi, imprezy profilaktyczne i sportowe takie jak Karkonoska Gala Karate, Karkonoski Turniej Rodzinny i Karkonoska Olimpiada Profilaktyczna we współpracy z Państwową i Ochotniczą Straż Pożarną, a także cykliczne egzaminy na wyższe stopnie w karate. W styczniu 2020 roku Piotr Cieśliński z żoną Darią zostali uhonorowani tytułem „Zasłużony dla Sobieszowa”. Jako trener brał udział w największym na świecie wydarzeniu karate „Dream Karate Festiwal” w Tokio. W 2019 roku jego podopieczna Martyna Starczewska wywalczyła w Izraelu mistrzostwo Europy w kategorii kadetek. Doświadczony trener Karkonoski Klub Karate doprowadził do trzeciego miejsca w Polsce w klasyfikacji generalnej mistrzostw Polski 2019 w Kaliszu. Z wykształcenia Piotr Cieśliński jest magistrem poradnictwa psychologiczno – pedagogicznego, nauczycielem i mediatorem rodzinnym. 

Nadzieja Sportowa Roku 2019 KINGA MARECZEK (MKS Karkonosze SZ JG)

Najwięcej punktów z Nowinowych kuponów i sms-ów zdobyła młoda narciarka biegowa z rocznika 2003. Mówią o niej zawodniczka z charakterem, ambitna, pracowita, wytrwała, z pasją, w pełni zaangażowana w życie sportowe. Obecnie Kinga uczy się w Dolnośląskim Zespole Szkół w Karpaczu. W 2019 roku podopieczna trenera Adriana Cheby została mistrzynią Polski w sprincie stylem dowolnym w biegach na nartorolkach w Ptaszkowej i wygrała cykl Pucharu Polski (sześć różnych biegów). W mistrzostwach Czech w Libercu Kinga zdobyła brązowy medal. Reprezentowała Polskę w mistrzostwach świata w biegach na nartorolkach na Łotwie. Zaliczyła udany start w biegu klasykiem na 10 km. Jeleniogórzanka zajęła piąte miejsce w mistrzostwach Polski młodzików w biegach narciarskich w Tomaszowie Lubelskim. Marzeniem Kingi jest medal olimpijski. Na treningach wyróżnia się perfekcjonizmem, w stu procentach angażuje się w każdą minutę zajęć, w każde powtórzenie. W ocenie trenera Cheby młoda biegaczka gdy postawi sobie jakiś cel, uparci do niego dąży nie zwracając uwagi na przeszkody i pokusy, jakie stwarza los. Sport wypełnia większość życia Kingi, w wolnym czasie lubi czytać książki, oglądać filmy, interesuje się zdrową żywnością. Jej małym hobby stało się przygotowywanie zbilansowanych posiłków. W sporcie wytrzymałościowym jak biegi narciarskie odpowiednia dieta ma ogromne znaczenie. 

Super Champion 2019 JAN CHMURA

Biegacz długodystansowy związany z Jelenią Górą przez 32 lata. W ciągu siedmiu lat ukończył 24 maratony, przebiegł ponad 1000 kilometrów, na treningach 25 tys. km. Biegał na Kołach Podbiegunowych: Południowym i Północnym, na Zwrotniku Raka, Zwrotniku Koziorożca i na Równiku. Jest pierwszym Polakiem, który w pięć i pół roku, w wieku 69 lat zdobył trzy prestiżowe tytuły: Koronę Maratonów Polski (Wrocław, Warszawa, Poznań, Kraków, Dębno), Koronę Maratonów Ziemi (jeden maraton na każdym kontynencie) i Koronę Maratonów Świata (Nowy Jork, Berlin, Boston, Londyn, Chicago, Tokio). W swojej kategorii wiekowej Jan (rocznik 1949), wygrał maraton na Alasce, był drugi w maratonach na Antarktydzie, w Hanowerze, Jerozolimie i w Tromso, trzeci w maratonach w Rio de Janeiro i Sydney.

Jan Chmura to specjalista z zakresu fizjologii wysiłku fizycznego i teorii sportu, nauczyciel akademicki z tytułem profesora doktora habilitowanego. Autor i współautor ponad 300 prac naukowych i popularnonaukowych i 10 pozycji książkowych. Doktor Honoris Causa AWF w Katowicach. Z Jelenią Górą związany od 1968 roku, od nauki na kierunku wychowanie fizyczne z biologią w Studium Nauczycielskim. Przez wiele lat pracował w Zespole Szkół Ekonomiczno – Turystycznych, w punkcie konsultacyjnym AWF Wrocław, w Wojewódzkiej Przychodni Sportowo – Lekarskiej, Instytucie Kształcenia Nauczycieli, W Wojewódzkim Ośrodku Metodycznym i w Wojewódzkiej Federacji Sportu. Dziekan Wydziału Wychowania Fizycznego w AWF we Wrocławiu i w Katowicach. 

Po raz pierwszy w długiej historii plebiscytu kibice – czytelnicy Nowin Jeleniogórskich nominowali kandydatów do specjalnej nagrody Super Champion. To szczególne wyróżnienie dla sportowca znanego w Polsce po sukcesach na arenach światowych i europejskich, który aktualnie nie musi reprezentować klubu sportowego z regionu jeleniogórskiego. Supe Champion nie był objęty głosowaniem Czytelników NJ. Tę szczególną nagrodę przyznały redakcja i Fundacja Nowin Jeleniogórskich.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.