Jeszcze przed Wielkanocą czy już po świętach? To pytania zadaje sobie teraz wielu emerytów i rencistów. Znamy terminy wypłat.

Rząd i Zakład Ubezpieczeń Społecznych w marcu zapewniali, że 13 emerytura, czyli dodatkowe świadczenie wprowadzone w Polsce ustawą, zostanie wypłacona razem z kwietniowymi emeryturami. Na razie jednak nie każdy otrzymał pieniądze.

Dodajmy, że czekają na nie nie tylko emeryci. Świadczenie należy się wszystkim, którzy 31 marca 2022 roku pobierali:

  • emerytury,
  • renty,
  • nauczycielskie świadczenie kompensacyjne,
  • świadczenie Mama 4 plus,
  • świadczenie przedemerytalne lub zasiłek przedemerytalny.

„Trzynastki nie otrzymają natomiast osoby, które 31 marca będą miały zawieszoną wypłatę emerytury czy renty, np. z powodu zbyt wysokich dodatkowych zarobków” – poinformował w niedawno wydanym komunikacie ZUS. Podał także, że  w tym roku trzynastka wyniesie tyle, ile minimalna emerytura, czyli 1338,44 zł brutto. Trzynastka nie będzie opodatkowana, ale zostanie od niej pobrana składka na ubezpieczenie zdrowotne. Oznacza to, że emeryci otrzymają na rękę 1217,98 zł.

Kiedy należy spodziewać się pieniędzy?

Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej właśnie podała datę. Zaznaczyła, że wypłaty rozpoczęły się 1 kwietnia i do tej pory wydano ponad 1,2 mld zł. Pieniądze otrzymało już blisko 910 tys. osób.

Druga tura rozpoczyna się dziś – we wtorek 5 kwietnia. W tej transzy są niemal 2 mld zł dla 1,47 mln osób.

– Z kolei jeszcze przed przypadającym w niedzielę 10 kwietnia, kiedy wypada kolejna transza, trzynastka trafi do kolejnego przeszło miliona emerytów i rencistów na kwotę 1,44 mld zł – dodała minister.

Oznacza to, że do 10 kwietnia blisko 3,5 mln osób powinno otrzymać w sumie 4,6 mld zł. W tym roku 13 emeryturę dostanie łącznie 9,7 mln osób na łączna kwotę 13,1 mld zł.

14 emerytura

Mimo że nie jest zapisana w ustawie, to w tym roku ma być wypłacona także czternastka. Jak zapewniają rząd i ZUS – stanie się to jesienią. Do tego świadczenia uprawnione są te same osoby, które otrzymują 13 emeryturę.

W przypadku czternastki obowiązuje jednak próg finansowy. W 2021 r. kryterium dochodowe wynosiło 2900 zł brutto. Jeżeli ten próg został przekroczony, to wysokość świadczenia była obniżana według zasady: złotówka za złotówkę. Pełna kwota czternastki wynosiła 1250,88 zł brutto.

News4Media/fot. iStock

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.