170 zawiadomień o przestępstwie, straty szacowane na przynajmniej 495 tysięcy złotych. To bilans grupy oszustów, którą właśnie zatrzymała policja. Mundurowi uczulają, żeby zachować czujność.

Sprawę rozpracowali funkcjonariusze Wydziału Operacyjnego Biura do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji. To oni zatrzymali trzech obywateli Gruzji, którzy dokonywali oszustw, przekonując, że reprezentują firmę energetyczną. „Jak wynika z ustaleń, podejrzewani od czerwca do chwili zatrzymania, podszywając się pod jednego z dużych dostawców energii elektrycznej, wysłali ponad 350 tys. wiadomości sms, wykorzystując do tego ponad 1900 kart sim. Wiadomości sms zawierały informację o konieczności dopłaty do rachunku za energię elektryczną oraz link do płatności przekierowujący na fałszywą stronę banku.” – podaje policja i uzupełnia, że właśnie w ten sposób oszuści wyłudzali dane umożliwiające logowania do systemów bankowości elektronicznej.

Do tej pory mundurowi odebrali 170 zawiadomień o przestępstwie złożonych na terenie całej Polski. Wstępny bilans wskazuje, że Gruzini oszukali ludzi na nie mniej niż 495 tys. złotych. „Funkcjonariusze zabezpieczyli również urządzenia i karty SIM wykorzystywane w przestępczym procederze.” – wyjaśnia policja i dodaje, że cały ten materiał dowodowy został już przekazany do Komendy Rejonowej Policji Warszawa Mokotów. Zatrzymanym już przedstawiono zarzuty, a sąd zdecydował o ich tymczasowym aresztowaniu.

Policja ostrzega, aby zachowywać szczególną ostrożność, sprawdzać tego typu wiadomości i pod żadnym pozorem nie klikać w aktywne linki w nich zawarte. Linki takie mogą bowiem przekierowywać na fałszywą stronę banku, co niejednokrotnie może skończyć się utratą oszczędności.” – apelują mundurowi.

News4Media, fot.: policja

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.