Podczas marcowego zamknięcia gospodarki w Świeradowie Zdroju nie miało pracy blisko 90 proc. przedsiębiorców. Z informacji przekazywanych od właścicieli bazy noclegowej wynika, że goście lawinowo odwołują rezerwacje z obawy przed wirusem.

 

– Niestety, drugie zamknięcie gospodarki bardzo mocno odczuje nasz budżet gminy. Po marcowym zamknięciu do dnia dzisiejszego nie możemy zbilansować budżetu. Zmniejszyły się dochody z tytułu opłaty uzdrowiskowej o prawie 1,2 mln zł. Brakuje nam 310 tys. zł z podatków od nieruchomości. Mamy o prawie 500 tys. zł mniejszy udział gminy w podatku dochodowym od osób fizycznych i prawnych. Obecne straty gminy wynoszą ponad 2 mln zł. Do końca roku ich wartość przekroczy 3 mln zł – informuje Roland Marciniak, burmistrz izerskiego kurortu.

 

Zamknięcie sanatoriów, to dla budżetu Świeradowa Zdroju setki tysięcy utraconych dochodów z tytułu opłaty uzdrowiskowej, opłaty za wodę i ścieki. Samorząd jest zmuszony wprowadzać znowu drastyczne ograniczenia w wydatkach bieżących. Dotknie to również inwestycji gminnych. – W przypadku budżetu gminy, nie ma żadnej tarczy pomocowej mającej na celu wsparcie wydatków bieżących. To oznacza, że będziemy musieli poradzić sobie sami. Przychody, których brakuje w budżecie gminy po pierwszym i drugim zamknięciu gospodarki, są nie do odrobienia. Wygaszanie wydatków bieżących wymaga czasu, aby skutecznie wypowiedzieć umowy z dostawcami i wykonawcami – mówi burmistrz. Zapowiada, że działania samorządu będą prowadzone w sposób, który przede wszystkim pozwoli ochronić lokalne miejsca pracy. Samorząd dla ratowania płynności finansowej zaciągnął długoterminowy kredyt.

 

– W czasie marcowego zamknięcia rynku turystycznego i uzdrowiskowego udało nam się zmniejszyć wydatki budżetu miasta o prawie 1,3 mln zł. Przez pozostałe dwa miesiące do końca roku uda nam się zmniejszyć wydatki może o 400 tys. zł. Straty, powstałe z powodu ograniczeń, niestety będą milionowe, dlatego potrzebujemy czasu, aby przebudować tegoroczny i przyszłoroczny budżet tak, aby uratować, jak najwięcej inwestycji – wskazuje Roland Marciniak. Po ograniczeniu wydatków, wprowadzeniu programu ratunkowego i dobrym letnim sezonie turystycznym samorządowi Świeradowa udało się wyprowadzić budżet na 2,1 mln zł na plusie na dzień 22.10.2020 r. – Niestety, już teraz wiemy, że po drugim zamknięciu znowu będziemy na minusie – martwi się samorządowiec.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.