Trzynastu twórców z Dolnego Śląska otrzyma specjalne stypendia artystyczne na dalsze upowszechnianie kultury w regionie. Samorząd Województwa Dolnośląskiego wyłonił laureatów konkursu, na który przeznaczono w sumie 100 tysięcy złotych.

Do konkursu zgłosiło się łącznie 30 osób, spośród których wyłonione zostały najciekawsze projekty, spełniające wymogi formalne. To między innymi inicjatywy związane z nagraniami muzycznymi, realizacją spektakli, instalacji artystycznych, warsztatów, tworzeniem publikacji i wystaw.

– Cieszę się, że poprzez tego typu konkursy możemy przyczyniać się zarówno do promowania regionalnej kultury, jak i wspierania artystów. Z Dolnego Śląska wywodzi się wielu uznanych artystów rozmaitych dziedzin. Liczę na to, że dzięki naszemu wsparciu talent i dokonania naszych stypendystów staną się szerzej rozpoznawalne i pozwoli ono rozwinąć im skrzydła – mówi Cezary Przybylski Marszałek Województwa Dolnośląskiego

Konkurs związany z przyznawaniem stypendiów kulturalnych to inicjatywa, którą udało się zrealizować dzięki zaangażowaniu Wydziału Kultury Urzędu Marszałkowskiego i Samorządu Województwa Dolnośląskiego po wielu latach przerwy.

– Chciałem podziękować Radnym Województwa, którzy zagłosowali „za” i poparli ideę stypendiów artystycznych. Wszystkim stypendystom gratuluję i życzę powodzenia przy realizacji projektów! – mówi Krzysztof Maj Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego zajmujący się sprawami kultury w regionie.

Wszyscy laureaci muszą teraz przystąpić do formalnego etapu związanego z zawarciem umów. Następnie, przy wsparciu marszałkowskich funduszy, będą mogli realizować zaplanowane projekty.

Stypendyści:

Aleksander Kobus – muzyka

Zuzanna Bator – muzyka

Natalia Dzidowska – sztuki wizualne

Monika Konieczna – sztuki wizualne

Milena Koninieczna – animacja i edukacja kulturalna

Zenon Harasym – literatura

Joanna Wyrwa – film

Natalia Komorowska – animacja i edukacja kulturalna

Wiktoria Świek – taniec

Marek Otwinowski – sztuki wizualne

Katarzyna Knychalska – teatr

Karina Skrzeszewska – film

W tym gronie jest tylko jeden twórca związany z naszym regionem. 5 tys. zł na stworzenie autorskiej kolekcji szkła artystycznego w technice Millefiori pt. „Złoto Dolnego Śląska Tysiąca Kwiatów” otrzymała Natalia Komorowska. Obecna prezes Związku Artystów Szkła wychowała się w Kotlinie Jeleniogórskiej i nadal realizuje tu wiele projektów.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.