Mundurowi będą wyjaśniać przyczyny i okoliczności piątkowego wypadku. Do zdarzenia doszło na przejściu dla pieszych na ul. Warszawskiej w Lubaniu, w pobliżu przejazdu kolejowego. W wyniku odniesionych obrażeń śmierć poniosła 70-letnia mieszkanka powiatu lubańskiego. Policjanci apelują o zwiększenie uwagi i zachowanie szczególnej ostrożności, podczas zbliżania się do przejścia dla pieszych.

14 października 2022 r., około godziny 14:00, kierujący pojazdem marki Seat, jadąc drogą krajową nr 30, potrącił 70-letnią kobietę, która na przejściu dla pieszych przejeżdżała na wózku inwalidzkim na drugą stronę drogi. W wyniku odniesionych obrażeń zmarła. Kierujący pojazdem to 26-letni mężczyzna, w trakcie wypadku był trzeźwy. Przypominamy, że w myśl Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym osobę poruszającą się na wózku inwalidzkim (napędzanym siłą mięśni lub za pomocą silnika) uważa się za pieszego.

Wczoraj, 17 października, Sąd Rejonowy w Lubaniu przychylił się do wniosku Policji i Prokuratora i zastosował wobec mężczyzny środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego, dwumiesięcznego aresztowania.

Pamiętajmy, że piesi stanowią najbardziej zagrożoną wypadkami grupę tzw. niechronionych uczestników ruchu drogowego, którzy w starciu z pojazdem mają niewielkie szanse na przeżycie. Dlatego w trosce o bezpieczeństwo policjanci apelują do wszystkich uczestników ruchu drogowego o rozwagę i stosowanie zasady ograniczonego zaufania. Przypominamy, że kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz zmniejszyć prędkość tak, by nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić mu pierwszeństwa. Przy tym obowiązujące przepisy nie zwalniają pieszego z konieczności zachowania szczególnej ostrożności, podczas przechodzenia przez jezdnię oraz korzystania z przejścia dla pieszych. Pieszemu zabrania się wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd także na przejściu dla pieszych.

Zdjęcie: KPP w Lubaniu

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.