Do Polski dotarła już z zachodniej Europy masa gorącego powietrza. W czwartek dotrze do wschodnich krańców kraju. Na termometrach może pojawić się nawet 37 stopni.

A to oznacza, że skwar zaleje już całą Polskę. Maksymalnie może być nawet 37 stopni Celsjusza. Jeśli spojrzeć na mapy pogodowe, to wyraźnie widać, że kolor czerwony, który jest już w centrum Polski, przesunie się na wschód.

Okazuje się, że nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego zagrożenia. Policja informuje o kolejnym przypadku zostawienia dziecka w samochodzie. Tym razem w Końskich. 34-letnia kobieta poszła po zakupy i zostawiła 2-miesięczną córkę w rozgrzanym aucie. Na szczęście okno było uchylone i jeden z policjantów zaalarmował służby, otworzył drzwi i wyjął dziecko z pojazdu.

Jak przetrwać te upały?

Najlepiej przebywać w klimatyzowanym pomieszczeniu. Można szukać schronienia w centrach handlowych, sklepach czy innych klimatyzowanych miejscach. Gdy nie jest to możliwe, trzeba chłodzić się wiatrakami.

Warto pamiętać, żeby zasłonić i zamknąć okna w czasie największego upału, a mieszkanie wietrzyć nocą.

Jeżeli ktoś mieszka w bloku, niech zadba, aby najwyższe okna na klatce schodowej pozostały otwarte. To przez nie wydostanie się ciepłe powietrze z wnętrza budynku.

Na co uważać?

  • Unikać bezpośredniego promieniowania słonecznego,
  • stosować kremy z filtrami UV,
  • nawadniać się.

Nie można zapominać o osobach starszych. Praca ich organizmu może zostać zaburzona. Najlepiej, żeby seniorzy nie wychodzili z domu. Jeśli nie mogą zostać w nim cały dzień, to przynajmniej niech unikają spacerów w godzinach 11-15.

Osoby starsze mają też tendencję do zakładania grubych ubrań nawet w ciepłe dni. Muszą z tego zrezygnować, bo może się to skończyć bardzo źle.

Szczególnie powinny uważać osoby przyjmujące leki. Zwłaszcza jeśli są to produkty fototoksyczne. Zawierają one składniki, które wchodzą w rekcję z promieniami słonecznymi. Wskutek tego na skórze mogą pojawić rumienie, a nawet pęcherze.

Jakie to leki? 

Niesteroidowe leki przeciwzapalne

ketoprofen,

ibuprofen,

diklofenak,

naproksen,

Sercowo-naczyniowe

furosemid,

bisoprolol,

kaptopryl,

enalapryl,

atenolol,

Neurologiczne i psychiatryczne

lorazepam,

midazolam,

diazepam,

promazyna,

prometazyna,

Przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze

azytromycyna,

doksycyklina,

tetracyklina,

ciprofloksacyna,

kotrymoksazol.

News4Media/fot. iStock

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.