Będzie rzeź dzików

fot. pixabay

O odstrzale ponad 6000 dzików zadecydował wojewoda dolnośląski. Myśliwi mają się z tym uporać do końca roku. To już druga taka akcja w tym roku. Odstrzał uzasadniony jest względami sanitarnymi - chodzi o zwalczanie zakaźnej choroby świń – ASF (Afrykańskiego Pomoru Świń).

Chodzi o 6 137 zwierząt, które mają być odstrzelone w 18 dolnośląskich powiatach i w rezerwacie Stawy Milickie. Poprzednie rozporządzenie wojewody z lutego tego roku nakazywało odstał sanitarnego 4,7 tys. dzików w 14 powiatach i w rezerwacie Stawy Milickie. Tamten odstrzał był prowadzony do 30 kwietnia. W regionie jeleniogórskim odstrzał wiosenny prowadzony był w powiatach bolesławieckim i zgorzeleckim, a w obowiązującym rozporządzenia obszar polowań rozszerzono o powiaty lubański, lwówecki i złotoryjski. Łącznie w tych powiatach (odstrzał wiosenny i obecny) wojewoda zdecydował o wybiciu 2609 dzików: 346 + 353 w powiecie bolesławieckim; 425 w powiecie lubańskim; 362 w powiecie lwóweckim; 381 + 434 w powiecie zgorzeleckim; 308 w powiecie złotoryjskim.
To kontynuacja akcji prowadzonej już od dwóch lat i wynikającej z zatwierdzonej przez rząd PiS strategii wybijania dzików, jako najskuteczniejszej metody zwalczania szybkiego rozprzestrzeniania się wirusa ASF, powodującego śmiertelną, nieuleczalną choroba, na którą zapadają dziki i świnie. ASF od 2015 r. postępuje w Polsce (od terenów w wschodnich) a w tym roku pojawiła się na Dolnym Śląsku). Polski parlament wprowadzając kolejne zmiany ułatwia ten odstrzał. W 2017 r. zniesiono okres ochronny dla dzika, co dało myśliwym możliwość odstrzału dzików bez ograniczeń (także loch w ciąży i wychowujących młode), a ubiegłoroczny apel ministra środowiska, by odstrzałów dokonywać zanim lochy przystąpią do rozrodu potraktowano jako zalecenie, by strzelać do ciężarnych loch. (potem się z niego wycofywał, zalecając wstrzymywanie się od odstrzeliwania ciężarnych i prowadzących młode samic). W tym roku przez parlament przeszła, podpisana w styczniu przez prezydenta, specustawa pozwalająca na prowadzenie odstrzału sanitarnego dzikich zwierząt także przez policjantów, pograniczników, strażaków oraz żołnierzy.
Z taką metodą zwalczania ASF nie zgadzają się ekolodzy, duża grupa specjalistów, a nawet niektórzy myśliwi. Dzik jest zbyt pożytecznym zwierzęciem dla ekosystemu, aby eksterminować gatunek, a odstrzał sanitarny nie jest skutecznym sposobem zwalczania ASF – uważają.
Najważniejsze racje przeciwników odstrzału przedstawiła specjalizująca się w parazytologii i chorobach zakaźnych doktor Natalia Osten-Sacken z UMK Toruń.
„Rola dzików jest niebagatelna. Żeby zdobyć pożywienie, ryją w ziemi (buchtują). To wtedy wywracają ściółkę i przyspieszają rozkład martwej materii w lesie. W tych buchtowiskach mogą kiełkować nasiona drzew, a to ma to ogromny wpływ na odnawianie się lasów w sposób naturalny. Dziki, jako wszystkożercy, w dużej mierze żywią się też gryzoniami, które są rezerwuarem kleszczy. Brak dzików w środowisku może doprowadzić – pokazują to badania z innych krajów – do jeszcze bardziej gwałtownego wzrostu liczebności tych pasożytów. Dziki, choć trudno je o to podejrzewać, regulują również liczebność owadów pasożytniczych i tzw. szkodników lasu, ponieważ ryjąc glebę żywią się także owadami i ich larwami. Szacunki naukowców pokazują, że działalność dzików może ograniczać liczebność takich organizmów nawet o 30 procent.
Reasumuję, usuwając ze środowiska przyrodniczego dziki, ten wysoce pożyteczny gatunek, fundujemy sobie klęski związane z nagłym pojawieniem się (gradacja) różnorodnych szkodników. To przełoży się na wysokie koszty ich zwalczania, a także na zatruwanie lasów środkami ochrony roślin.
Żeby zrozumieć, dlaczego eksterminacja dzików będzie miała znikomy wpływ na zatrzymanie ASF, warto się pochylić nad problemem czym w istocie jest ASF i jakie są drogi jego przenoszenia. Za ASF odpowiada dwuniciowy wirus DNA należący do rodziny Asfaviridae. Problem ze zwalczaniem tego wirusa polega na jego odporności na obróbkę termiczną, wysychanie i zmiany pH. Potrafi on przetrwać nawet pół roku w mrożonym mięsie. Inaktywacji (utracie aktywności) tego wirusa można dokonać dopiero w temperaturze powyżej 75 stopni C (ewentualnie promieniami gamma). Wirus występuje głównie na terenie Afryki (Angola, Mozambik), ale także np. na Sardynii. Jego nosicielami są trzoda chlewna, ale także dziki, guźce i pewien rodzaj kleszczy. Chorobę po raz pierwszy zaobserwowano na terenie Kenii w 1910 roku. Do roku 1957 nie rozprzestrzeniała się jednak poza Afryką. To już nieaktualne. W czerwcu 2013 roku przypadki zachorowań pojawiły się na Białorusi, a w lutym 2014 roku pierwsze przypadki odnotowano w Polsce – ofiarami były dziki odnalezione na naszej granicy z Białorusią. Od 2016 roku choroba zaczęła się rozszerzać. Prawdą jest, że zakażenie wirusem kolejnych zwierząt prowadzi do szybkiego rozprzestrzeniania się epidemii i dużych strat ekonomicznych. Najważniejszy jest jednak sam proces przenoszenia ASF. W dzikich populacjach zakażenie następuje głównie za pomocą kleszczy, w których wirus może przetrwać nawet do 3 lat. U trzody chlewnej zakażenie następuje drogą wziewną między osobnikami oraz - co bardzo istotne – przez zainfekowaną karmę. Także ptaki krukowate odwiedzające w poszukiwaniu pożywienia gospodarstwa, mogą przyczyniać się do roznoszenia tej choroby Głównym nosicielem ASF jest jednak człowiek.
Stajemy więc wobec pytania - w jaki sposób eksterminacja dzika mogłaby mieć wpływ na powstrzymanie rozprzestrzeniania się wirusa, skoro trzoda chlewna rzadko styka się ze swoimi dzikimi krewnym, a winę za epidemię ponosimy głównie my sami?

Zdarza się – to częste przypadki – że właściciele chlewni nie zgłaszają upadków zwierząt i sami próbują utylizować padlinę (wywożąc ją do lasu lub zakopując niedaleko gospodarstwa). Ewentualnie – znane są przypadki - gdy właściciel trzody był myśliwym i cała jego chlewnia musiała zostać uśmiercona.
Amatorszczyzną wykazują się niestety też sami myśliwi. W 2018 roku padlina - zamiast trafić do zamrażarek bezpośrednio po zastrzeleniu dzików – często zalegała w lesie kilka dni, stając się nowym rozsadnikiem choroby.
Warto także przypomnieć, że dziki, które migrują o wiele mniej, niż na przykład jelenie, mogą podczas polowań zborowych w panice przemieścić się na duże odległości i roznieść chorobę na niedotknięte nią dotychczas obszary. W ten sposób polowania mogą przynieść skutek odwrotny od zamierzonego.
Reasumując. Konieczne jest przeprowadzenie intensywnej akcji informacyjnej wśród hodowców i wszystkich mogących mieć jakikolwiek kontakt z wirusem. Potrzebna jest także intensywna kontrola osób przybyłych zza wschodniej granicy: wirus ASF może się znajdować w żywności wytworzonej na terenach objętych już wirusem. Przede wszystkim jednak trzeba zapewnić hodowcom pełną rekompensatę za poniesione straty. Mydlenie im oczu i przekonywanie, że odstrzał skończy problemy z ASF to działanie na krótką metę. Nie wolno również w żadnym razie pominąć najważniejszego aspektu w zapobieganiu tej chorobie. Najskuteczniejszym sposobem w hamowaniu rozprzestrzeniania się wirusa ASF jest skuteczne wdrożenie zasad bioasekuracji. Także te działania powinny się odbyć przy dużym finansowym udziale rządu. Fundusze marnowane obecnie na bezcelowe i szkodliwe odstrzały powinny być natychmiast przeznaczone na edukację dotyczącą działań prewencyjnych, zabezpieczania chlewni oraz na maty dezynfekcyjne. Inaczej. Strzelając do dzików, strzelamy sobie w stopę” (za Wirtualną Polską)


„Strzelców twarze pijane w drzew koronach znad luf,
Wrzący deszcz wystrzelonych ładunków!
To już nie polowanie, nie obława, nie łów!
To planowe niszczenie gatunku!”
Fragment Obławy II (Jacek Kaczmarski)

 

Komentarze (21)

Liczba dzików - Leśnictwo, GUS, dane z 10 marca 2017.
dolnośląskie - 29,7 tyś. Dziki żyją na terenach zamieszkanych i zagospodarowanych przez ludzi. Populacja nie reguluje się sama. ktoś to musi robić. Więc kto? Dziki?

Dlaczego zaraz "Rzeź" Jak to jest,że regulację urodzeń ludzi różnymi metodami się popiera i promuje , a dziki się chroni?
Za uderzenie dziecka można pozbawić opieki rodzicielskiej, a za tereminowe potomstwa unicestwienie jest wolnym wyborem?

***** ***

***** cieniasów

Mi zbuchtowali 2.5 hektara łąki tak, że mogę tam ziemniaki sądzić. Może uczona w piśmie i obrończyni dzików, pani Natalia wypłaci mi odszkodowanie, skoro twierdzi, że to tak pożyteczne zwierzęta. Nie twierdzę, że trzeba wybić wszystkie ale porządnie przerzedzić te stada trzeba. Dla pożytku wszystkich.

Banda złodziei wytępią całą zwierzynę leśna. W lasach jest mniej dzików niż oni chcą odstrzelić. Kolejne pokolenie będzie dziki oglądała tylko na obrazkach a wilki z naszego regionu pouciekają dlatego że nie będą mieli co jeść, brawo WY ZŁODZIEJE!

Uwierz mi, że dzików jest sporo, a to dlatego, że ich odstrzał nie jest dla myśliwych opłacalny, stąd się panoszą.Kiedyś widziałam dwie lochy z 17 warchlakami, a więc ich mioty są liczne.

Szkody, jakie wyrządzają są znaczne, więc trzeba część odstrzelić. W naturze musi być zachowana równowaga.

Będąc na wczasach nad morzem, lochy z młodymi biegały po centrum miejscowości i blisko plaży. To nie powinien być normalny i nie dziwiący nikogo widok.

Anonimkowaa używasz wyzwisk czy dlatego że jesteś wegetarianka czy oszalałą ekolożką?
Pomyśl o tym co napisał Roch....

Może by tak myśliwi mniej dokarmiali a właściwie tuczuli dziką zwierzynę - mieliby wtedy mniej do odstrzeliwania ..

Nowy Cmentarz Sudecka zryty przez dziki . Jak to wygląda ? Kto za to odpowiada ?

Grabarze??

Peło, Tusk, Trzaskowski?

Taki zabity dzik idzie do skupu i na przerobienie czy do utulizacji?

Taki zabity dzik to już tylko leży i nigdzie nie idzie.

Wtykają sobie w kapelusiki pióra,biorą trąbki i idą w las.Przychodzą do cudzego domu i zabijają jego mieszkańców.Cytat z OBŁUDNI I ODRAŻAJACY.Brzydzę się tymi kłusownikami.Wypuściłbym takich na szczere pole i waliłbym po piętach ze śruta.Ciekawe jakby się ta gromada zuchwałych dziadów czuła.

Dobrze że sobie te piórka nie wtykają między pośladki. Jakoś wyczuwam, że chyba by ci się spodobało...

w Polsce wszystkie zwierzęta są tępione, drzewa wycinane, trawy koszone. zapłacą za to przyszłe pokolenia, niestety.
a nasi ministrowie ochrony środowiska, to dopiero orły intelektu!

a jaki z ciebie tytan rozumu...

Z ludźmi już prawie się uporali - resztę dokończą, znaczy wykończą na jesień. Biedne dziczki.

Czy zarażonych COVID-19 też wybi ją?

Dziki niszczą szlaki turystyczne i ścieżki leśne. Co one se myślą? Trza je tępić. Trza.

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.