Cerkiew odzyskuje dawny blask

Cerkiew  odzyskuje dawny blask

Niewielkiej cerkwi przy ulicy 1 Maja w Jeleniej Górze nie można przeoczyć. Wzbudza zainteresowanie zwiedzających i często fotografują ją turyści. Po 20 latach budynek doczekał się remontu. Trwa odnawianie elewacji oraz prace malarskie wewnątrz kościoła. 

Ks. Bazyli Sawczuk, proboszcz parafii prawosławnej św. Apostołów Piotra i Pawła w Jeleniej Górze nie ukrywa zadowolenia z remontu. Budynek będzie miał nowa elewację ( wzostanie zachowany poprzedni kolor). Są odnowiane także wnętrza. Nad pracami czuwa konserwator zabytków.

Ks. Bazyli Sawczuk zapewnia, że remont cerkwi przebiega z poszanowaniem historii i dbałością o detale. - Planujemy kopułę świątyni zwieńczyć prawosłąwnym krzyżem - mówi ksiądz. Chorągiewka, która była tam przedtem, pochodząca z 1701 roku, zostanie umieszczona na zwieńczeniu dachu - dodaje. Nasz czytelnik przesłał nam zdjęcia z wczorajszego (6.08) demontażu iglicy cerkwi.

Planuje się, że prace zostaną zakończone do końca września. Ich przeprowadzenie było możliwe dzięki wsparciu między innymi z funduszu kościelnego oraz dotacji od samorządu jeleniogórskiego i Dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego.

 

Cerkiew Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Jeleniej Górze to dawny barokowy kościół Najświętszej Maryi Panny wybudowany w 1737r. Kościół wzniesiony został na fundamentach starszego obiektu. Do 1925 roku był  rzymskokatolickim, potem został przekazany władzom miejskim, a następnie w 1948 roku oddany w użytkowanie Polskiemu Autokefalicznemu Kościołowi, który wyposażył ją wedle swojego obrządku i poświęcił jako cerkiew pod wezwaniem Św. Św. Apostołów Piotra i Pawła. Prawosławnemu.

Znajdujące się w świątyni ikony oraz ikonostas pochodzą z początku XX wieku, a przywiezione zostały tutaj ze zniszczonych w czasie II wojny światowej cerkwi z Lubelszczyzny. Całości dopełniają współczesne freski w stylu bizantyjskim, autorstwa Jerzego Nowosielskiego i Adama Stalony - Dobrzańskiego.

Na zewnętrznych murach cerkwi znajdują się dwa krzyże pokutne z XVI w. z wyrytymi narzędziami zbrodni (łuk i miecz). Są one świadectwem funkcjonowania średniowiecznego wymiaru sprawiedliwości - zbrodniarzom wyznaczano pokutę i zobowiązywano do zadośćuczynienia rodzinie ofiary, a elementem wieńczącym proces odkupienia winy i pojednania było wystawienie takiego krzyża.

W cerkwi odbywają sie nabożeństwa, można ją było także zwiedzać. Po zakończeniu remontu będzie ponownie taka możliwość.

cerkiew (2).jpg
cerkiew (3).jpg
cerkiew (4).jpg
cerkiew (5).jpg
cerkiew (6).jpg
cerkiew (7).jpg
cerkiew (8).jpg
cerkiew11 (8).jpg
IMG_3122.JPG
IMG_3126.JPG
IMG_20200806_164710.jpg
IMG_20200806_164840.jpg

Komentarze (7)

Z dzieciństwa pamiętam że świątynia była w szarym kolorze, a nie żółto-białym.

Wszystko pomalowabe ma zolt badz pomaranzowo brak stulu I wyobrazni.

Wszystko pomalowabe ma zolto badz pomaranzowo brak stulu I wyobrazni.

Co to za kopuła cerkwi otoczona drzewami? (zdj.10- 13)

A brzuchaty biskup to sam wlezie na Śnieżkę ? czy go straż miejska wniesie w lektyce?

Przydałoby się wyrzucić i zrobić wreszcie porządek z pijakami, którzy przesiadują koło cerkwi na rogu ulic 1 Maja z Klonowica. Przecież to okropny widok.

Może żona pastora wyjdzie do tych ławeczek i sama weżmie się za pożądki

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.