Pogotowie przeciwpowodziowe w Jeleniej Górze - aktualizacja

Fot. Meteo IMGW-BIP, mapy

AKTUALIZACJA: Prezydent Jeleniej Góry o godz. 11 ogłosił alarm przeciwpowodziowy dla miasta. Starosta jeleniogórski zarządził pogotowie przeciwpowodziowe. W gminie Piechowice obowiązuje od rana alarm przeciwpowiodziowy. Pogotowie przeciwpowodziowe jest w gminach Stara Kamienica i Mysłakowice. Krzysztof Zakrzewski z PSP w Jeleniej Górze informuje, że starażcy cały czas wyjeżdżają na interwencje dopodopień domów. Do tej pory mieli 25 zgłoszeń, głównie w Jeżowie Sudeckim i w Maciejowej. Edyta Pluszczyńska z Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Jeleniej Górze podkreśla, że sytuacja jest dynamiczna. Poziom wody w rzekach jest monitorowany na bieżąco i na razie nie ma alarmującej sytuacji.

 

Prezydent Jeleniej Góry ogłosił dzisiaj rano (14 października) pogotowie przeciwpowodziowe. Rzeki przybierają szybko, a prognozy przewidują, że padać będzie przez całą środę.

Według Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego we Wrocławiu w zlewni rzeki Bóbr stan wody będzie wzrastał powyżej stanów ostrzegawczych. 

 

Ostrzeżenie hydrologiczne: wezbranie z przekroczeniem stanów ostrzegawczych stopień: 2 prawdopodobieństwo: 90% Obszar: zlewnie dopływów środkowej Odry (dolnośląskie) Przebieg: W związku z występującymi oraz prognozowanymi opadami deszczu, stany wody będą wzrastały w strefie wody wysokiej i średniej, lokalnie powyżej stanów ostrzegawczych.

W przypadku wystąpienia wyjątkowo intensywnych opadów, w zlewniach dopływów górnego Bobru oraz górnej Nysy Łużyckiej istnieje możliwość przekroczenia stanów alarmowych.

 

Najpoważniej sytuacja wygląda na południu regionu, a także u naszych południowych sąsiadów. We wtorek przed północą w Czeskim Boguminie Odra miała 461cm, a jej poziom podnosił się średnio 12 cm na godzinę.

Wczoraj (13.10) późnym wieczorem trzeci, najwyższy stopień zagrożenia ogłoszono na Dolnym Śląsku dla:  Nysy Kłodzkiej - na całej długości, aż do ujścia do Odry - Oławy - Ślęzy - Bystrzycy - Strzegomki

Komentarze (2)

Brzegi rzeki po wycięciu krzaków nie posprzątane ,woda zabierze wszystko i zaczną się zatory.
Wiwat bałaganiarze.

prezydent , burmistrz , itd ... wydali decyzje na papierze i teraz obserwują pogodynki na FB ( która ładniejsza ) ... o 21 , przestanie padać i będzie nowy dokument...proponuję zrzutkę na płaszcz i kalosze

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.