Zgorzelec i Goerlitz chcą „zielonego” ciepła

fot. UM Zgorzelec

Zgorzelec i Goerlitz chcą zrealizować do 2030 r. inwestycje, pozwalające dostarczać mieszkańcom obu miast ciepło, którego wytworzenie będzie neutralne klimatycznie. Ma temu służyć połączenie sieci ciepłowniczej i przebudowa istniejących elektrociepłowni.

Podpisany przed kilkoma dniami przez burmistrzów Zgorzelca Rafała Gronicza i Görlitz Octaviana Ursu list intencyjny w tej sprawie jest pierwszym krokiem do realizacji tych zamierzeń. W uroczystości wzięli udział saksońscy ministrowie ds. energii, ochrony klimatu, środowiska i rolnictwa oraz do. Rozwoju regionalnego. Ten pierwszy podkreślał, że projekt jest wzorcowy i pionierski w skali Europy.
Realizacja zamierzeń ma przebiegać w dwóch etapach. Do 2022 roku przeprowadzona ma być modernizacja ciepłowni w Zgorzelcu, z założeniem szybkiego obniżenia skali emisji zanieczyszczeń. Moc starych kotłów węglowych zostanie zmniejszona i a paliwo stałe zostanie zastąpione gazem ziemnym. Równolegle do tych działań po stronie polskiej przygotowywane będzie studium wykonalności dotyczące planowanego połączenia sieci ciepłowniczych oraz prowadzone będą rozmowy w celu pozyskania środków pomocowych na poziomie krajowym, federalnym i europejskim.
W kolejnym etapie, który ma być zrealizowany do 2030 r. planowana jest budowa 2,5-kilometrowego rurociągu łączącego obszary zaopatrzenia w Zgorzelcu i w Görlitz-Königshufen, a także całkowite przejście ciepłowni w Zgorzelcu na biomasę. Istniejące kotły węglowe w Zgorzelcu zostałyby całkowicie wyłączone z sieci. W końcowym etapie rozbudowy sieć ciepłownicza w Königshufen będzie pokrywać większość zapotrzebowania na ciepło ze Zgorzelca. Wykorzystywana ma być też energia cieplna ze ścieków i energia słoneczna.
Dzięki tym działaniom w 2030 roku wytwarzanie ciepła w obu miastach ma być całkowicie neutralne dla klimatu.

 

Komentarze (2)

Wracamy do korzeni. Jeszcze tylko wspólna niemiecka opieka medyczna i końca kolejki po paszport nie zobaczycie.

Będzie od Zgorzelca do Wisły.

Za Wisłą pozostaną narodowi socjaliści pis.bolszewicy stowarzyszeni z baćku z Białorusi i Putinem.

Jak można być takim idiotą ? Zacznij myśleć jeżeli masz szare komórki ( w co wątpię).

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.