W najbliższa niedziele i poniedziałek (26-27 marca) będzie w Jeleniej Górze okazja, by bezpłatnie przebadać swoją wątrobę. Na placu Ratuszowym pojawią się dwa mobilne gabinety „wątrobusy”, w którym będzie można nieinwazyjnie sprawdzić stan tego ważnego organu.

Nieinwazyjne badanie, które będzie w nich przeprowadzane za pomocą urządzenia FibroScan, ma na celu sprawdzenie wątroby pod kątem stłuszczenia lub zwłóknienia. Akcja jest kolejnym etapem kampanii „Prowadź się zdrowo”, skierowanej przede wszystkim do mężczyzn po 40. roku życia, narażonych na niealkoholową stłuszczeniową chorobę wątroby.

Bezpłatne badania wątroby będą wykonywane od godziny 8:00 do godziny 16:00.

Osoby zainteresowane będą mogły się na nie zapisać przez infolinię dostępną sześć dni w tygodniu (od poniedziałku do soboty w godz. 8:00-16:00) pod numerem 799 364 368 lub w miejscu postoju mobilnych gabinetów, jeśli tylko będą wolne terminy.

Badanie jest nieinwazyjne i każdorazowo potrwa około 10 minut. Pacjent otrzyma od osoby przeprowadzającej badanie wynik, który będzie mógł skonsultować ze swoim lekarzem i ustalić dalsze postepowanie. Najlepiej udać się na badane trzy godziny od ostatniego obfitego posiłku. Jeżeli ten czas będzie krótszy, wynik badania może być niewiarygodny.

Impulsem do zrealizowania Przeglądu Wątroby były m.in. wyniki przeprowadzonego w kwietniu 2022 r. przez agencję IPSOS badania „Polacy, a niealkoholowe stłuszczenie wątroby”, z którego wynika że 44 proc. respondentów – mężczyzn w wieku 40-60 lat – nigdy nie wykonało żadnego badania pod kątem chorób wątroby! Na badania krwi w tym kierunku zdecydowało się 47 proc. ankietowanych, natomiast na badanie USG jedynie 22 proc.

Osią trwającej od listopada kampanii „Prowadź się zdrowo” jest platforma edukacyjna. Na stronie https://www.sanofi.pl/pl/Prowadz-sie-zdrowo można znaleźć porady i wskazówki, jak dbać o wątrobę.

Fot. wrocław.pl

1 Komentarz

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.