Drogowcy przedstawili plan modernizacji tras niższych klas. To będzie wielka operacja na terenie całej Polski, bo lista zdań liczy 468 pozycji. Przetargi mają zostać ogłoszone w tym i przyszłym roku. Na liście znajduje się m.in. przebudowa DK3 w rejonie Polany Jakuszyckiej, przebudowa Ronda Solidarności w Zgorzelcu czy poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego na przejściu dla pieszych na DK 30 w Olszynie Lubańskiej.

Chodzi o szlaki klasy GP (główne ruchu przyspieszonego) i G (główne). To właśnie takie drogi zostały umieszczone przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad na liście inwestycji do kompleksowej przebudowy lub rozbudowy. W ramach przedsięwzięć wymieniana jest nie tylko nawierzchnia, ale także powstają chodniki, przejścia dla pieszych i ścieżki rowerowe. Drogowcy budują zatoki autobusowe i stawiają sygnalizację świetlną. „W ramach rozbudowy drogi krajowej, nawierzchnia konstrukcji drogi dostosowywana jest do przenoszenia obciążenia 11,5 t/oś, czyli ruchu pojazdów ciężarowych o dopuszczalnym nacisku pojedynczej osi napędowej do 11,5 tony. Projektowany przekrój to najczęściej droga jednojezdniowa, z dwoma pasami ruchu o szerokości 3,5 m oraz opaskami (stanowiącymi część pobocza, po obu stronach jezdni) o szerokości 0,5 m.” – podaje dane techniczne GDDKiA, która właśnie ogłosiła długą listę inwestycji.

Tysiące kilometrów

W przygotowaniu jest już 219 zadań, które w sumie obejmują 1660 km dróg. W wielu przypadkach są to wielokilometrowe odcinki. Zostanie rozbudowana m.in droga krajowa numer 22 na długości ponad 256 km od Kostrzyna nad Odrą do Elbląga, a ok. 190 km liczy DK 79 w województwie mazowieckim, świętokrzyskim i małopolskim, która także jest na liście. DK 36 na terenie Wielkopolski i Dolnego Śląska to 82 km, a 75 km to długość DK 74 w Lubelskiem. Już teraz drogowcy pracują w 43 miejscach w całej Polsce i zajmują się łącznie ok. 155 km tras. Trwa np. rozbudowa DK61 Legionowo – Zegrze (woj. mazowieckie), rozbudowa DK21 Słupsk – Ustka (woj. pomorskie) czy rozbudowa DK28 Przemyśl – Medyka (woj. podkarpackie).

„13 zadań o długości ok. 26 km zostało zakończonych w ostatnim czasie, ale wciąż trwają ich ostateczne rozliczenia. Dotyczy to m.in. przebudowy drogi krajowej nr 66 w m. Szepietowo (woj. podlaskie) czy rozbudowy DK74 na odcinku Frampol – Gorajec (woj. lubelskie).” – wylicza GDDKiA.

Lista inwestycji GDDKiA (w trakcie realizacji i przygotowaniu) znajduje się w tym miejscu.

News4Media, fot.: iStock

4 komentarze

 1. PO jak podwyżki. Odpowiedź

  OCH te PIS-ory za nich to coraz gorzej, tak zle to jeszcze nie było. W zakłamanej do szpiku kości Telewizji TVN i goszczących w tej kłamliwej bezczelnej szczujni typy takie jak SZCZERBA, JOŃSKI , czy ten czub Donald Tusk co to chce zatrzymać tę dobra zmianę i podpalić POLSKĘ powiadają, że jeszcze nigdy nie było TAK żle. Kurka wodna coraz częściej myślę , że oni mają na myśli ZŁODZIEI, KANCIERZY I KOPERCIARZY. Jeśli tak to oni mają zdecydowanie rację Wszelkiej maści mafią VAT- towskim i paliwowym to jest zdecydowanie zle i będzie jeszcze gorzej, i dlatego takie dzikie wycie przy ZŁODZIEJSKO GANGSTERSKIM KORYCIE.

  • Akurat dwa typy SZCZERBA i JOŃSKI to dwa przygłupy realizujące „program” POyebców czyli walić w PIS bez względu na skutki. Ich szef Tusk to wyrachowany, zakłamany Sk urys’n bez skrupułów gotowy do sprzedania wszystkiego co polskie….

 2. PiS_Bolszewik_Czekista Odpowiedź

  Popieram wypowiedzi Władysława Frasyniuka o szwejach płaszczaka.

  Zdjęte imienniki i dystynkcje z ubrań, które w taki sposób jedynie imitują mundur żołnierza… zdjęte tablice rejestracyjne z pojazdów, to już nie są pojazdy wojskowe…i poruszają się po drogach publicznych wbrew PoRD. „Hybrydowcy” tacy jak w Donbasie.
  Bez dystynkcji to nie żołnierz, zamaskowany to bandyta, bez przynależności do jednostki to partyzant. W pewnych sytuacjach prawo wojenne nie wyklucza radykalnych rozwiązań z takimi.

  • ty wszystko poprzesz co jest przeciw PIS a gdybyś mógł eliminowałbyś przeciwników z Frasyniukiem fizycznie, waszymi ulubionymi metodami „nieznanych sprawców”…

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.