7 638 – tyle głosów oddano w głosowaniu na projekty w ramach Jeleniogórskiego Budżetu Obywatelskiego na rok 2022. Niestety ta ilość zaangażowanych jeleniogórzan nie powala na kolana, a szkoda, bo można było powalczyć o naprawę duże pieniądze.

Pula środków na zadania wyniosła bowiem 2.700.000 zł. Z tego 2.150.000 zł przeznaczono na projekty twarde, 300.000 złotych na miękkie a 250.000 złotych – na zielone. Można mieć nadzieję, że w kolejnych latach zainteresowanie jeleniogórzan będzie znacznie większe.

Po wstępnej ocenie i weryfikacji projektów, o tym który będzie zrealizowany, zadecydowali mieszkańcy Jeleniej Góry w głosowaniu. W ramach tak zwanych projektów twardych czyli inwestycyjnych zwyciężyła „Aktywna zielona dziesiątka”. Tym sposobem ponad 489 tysięcy wsparcia zostanie przeznaczonych na rozbudowę bazy sportowo dydaktycznej przy Szkole Podstawowej nr 10.

W ramach projektu „Sercu na ratunek”, 475 tysięcy złotych wesprze zakup specjalistycznego sprzętu kardiologicznego będącego doposażeniem karetki specjalistycznej Pogotowania Ratunkowego w Jeleniej Górze.

Trzecie miejsce i kwotę 500 tysięcy złotych zdobył II etap remontu i modernizacji Centrum Spotkań Młodzieży „Dom Harcerza”.

Kolejnym przedsięwzięciem inwestycyjnym, które będzie realizowane to „Modernizacja Centrum Sportowo Rekreacyjnego przy ulicy Wiłkomirskiego”(ponad 468 tysięcy złotych). Z kolei ponad 211 tysięcy złotych zostanie przeznaczonych na ostatni zakwalifikowany do realizacji projekt „Remont ulicy Różyckiego 23-27 wraz z budową miejsc postojowych”.

W ramach tak zwanych projektów miękkich największe wsparcie otrzymało zadanie „Seniorzy razem” obejmujące działania wspierające integrację osób starszych (150 tys. złotych oraz „Jeleniogórskie przedszkolaki mówią po angielsku” (ponad 149 tysięcy złotych). Ten ostatni dotyczy działań na rzecz wszystkich dzieciaków w jeleniogórskich przedszkolach.

W ramach tak zwanych projektów zielonych zwyciężyły dwa zadania: „Dębowa wyspa na Bobrze przy ulicy Wiejskiej miejscem rodzinnego wypoczynku i rekreacji” (190 tys złotych) oraz „Zdrowiej i przyjemniej spędzać czas na ścieżce rekreacyjnej wzdłuż obwodnicy koła krzyża milenijnego (zadanie będzie realizowane w ograniczonym zakresie – ponad 58 tysięcy złotych).

Warto dodać, że wśród wszystkich przedsięwzięć największe wsparcie, w ilości 575 głosów, zdobył pomysł zagospodarowania Dębowej wyspy na Bobrze, a zaledwie 244 głosy wystarczyły, aby sfinansować remont odcinka ulicy Różyckiego.

1 Komentarz

  1. Wiele osób zrezygnowało jak zobaczyli stronę i sposób głosowania. Kiedyś wystarczyło podać pesel a teraz trzeba było się logować i potwierdzać logowanie na mailu co odstraszyło osoby które na co dzień nie mają do czynienia z takimi rzeczami. Ten sam problem był w Wałbrzychu.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.