Ulice Świeradowa świeca pustkami. To już trzeci sezon, kiedy miasto traci na zmniejszonym ruchu turystycznym. Po dwóch latach kiedy był to efekt pandemii, teraz osłabiony popyt jest skutkiem inflacji i drożyzny.

– Około 30 procent mniej turystów w 2022. Odczuwalny jest spadek ilości turystów w naszym Świeradowie-Zdroju. Za pierwsze półrocze 2022 wpływy z opłaty uzdrowiskowej do budżetu gminy to zaledwie 1,1 mln zł. Oczekiwaliśmy 40 proc. więcej. Spadek ilości gości może wynikać z konsekwencji drastycznie rosnącej inflacji, a tym samym spadającego popytu na rynku turystycznym. Dla budżetu naszej gminy to kolejna utrata dochodów.  W 2022 mamy mniej o 700tys.zł z tytułu dotacji z Ministerstwa Finansów za pobraną opłatę uzdrowiskową w 2020. Teraz prognozujemy, że w 2022 stracimy dochody uzdrowiskowe na kwotę prawie 1 mln zł z powodu mniejszej ilości turystów. To razem 1,7 mln zł mniej po stronie dochodowej budżetu miasta. Jeżeli traci hotelarz, to budżet gminy traci podwójnie – ocenia burmistrz Świeradowa Roland Marciniak.

2 komentarze

  1. guzik prawda. Ludzie tłumnie rzucili sie na urlopy zazgraniczne czego nei było w ostatnich 2 latach stąd spadki w kraju.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.