Źródło inspiracji dla marki znaleźliśmy w Górach Izerskich. To tam na pograniczu Polski i Czech swoje źródło ma rzeka, która następnie wpływa do Łaby i w Niemczech uchodzi do Morza Północnego. Jej międzynarodowy charakter odzwierciedla też to, jak projekt jest prowadzony – tłumaczył podczas prezentacji pomysł na nazwę marki Paweł Tomaszek, szef komunikacji Electromobility Poland.
Przedstawiciele spółki utworzonej przez cztery państwowe giganty (PGE, Tauron, Enea, Energa) zapewniają, że maja to być samochody produkowany na masową skalę i z „masową” ceną. Na razie to jednak tylko prototypy (SUV i heatcheback). Maja być wdrożone do produkcji w 2023 roku.
Linię stylistyczną obu aut zaprojektowali Włosi, we współpracy z Tomaszem Jelcem, polskim projektantem, pracującym dla Jaguara. Nad integracją wszystkich podzespołów pracuje niemiecka firma inżynieryjna EDAG. Za granicą ma być kupiony także kluczowy element samochodu, czyli platforma obejmująca m.in. strukturę nośną nadwozia, układ kierowniczy, architekturę elektryczno-elektroniczną, a także silnik, falownik i baterię. Firma zapowiada jednak, że finalnie udział komponentów produkowanych w Polsce ma wynosić 60 proc. wartości całego auta.
Przedstawiciele ElectroMobility nie ujawnili, gdzie powstanie fabryka produkująca polskie elektryki. W grze są ciągle trzy lokalizacje na południu Polski. Przedstawiciele firmy mówią o Śląsku, nie precyzując, czy chodzi o Górny, czy Dolny, ale podkreślają, że będzie to lokalizacja w regionie, gdzie już zlokalizowanych jest wiele firmy produkcyjnych branży automotive. Skoro więc nazwą jest Izera, to może i produkcja ruszy w jej pobliżu, bo producentów części samochodowych mamy u nas wielu (Jawor, Jelenia Góra, Radomierz, Wykroty, Kamienna Góra .
A wszystko i tak będzie zależeć od pozyskania przez EMP nowych udziałowców i kredytów. Na start potrzebują 5 mld złotych, bo tyle kosztować będzie zakup platformy, budowa fabryki i wprowadzenie aut na rynek.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.