Nowy program rządowy jest adresowany do właścicieli mieszkań w budynkach wielorodzinnych. Pieniądze będą mogli przeznaczyć m.in. na wymianę pieców lub okien. Stąd nazwa projektu: „Ciepłe mieszkanie”.

Rządowy program dopłat najprawdopodobniej wystartuje w sierpniu. Właściciele mieszkań za pośrednictwem gminy będą mogli wnioskować o dotacje na:

– wymianę indywidualnego źródła ciepła w mieszkaniu (np. pieca kaflowego, kozy) na bardziej ekologiczne (np. piec gazowy, pompę ciepła),

– demontaż starego pieca i podłączenie mieszkania do wspólnego źródła ciepła (np. sieci ciepłowniczej),

– wykonanie instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej,

– wykonanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła,

– wymianę okien i drzwi.

Kto jest adresatem?

Budżet programu „Ciepłe mieszkanie” na lata 2022-2026 został zaplanowany na poziomie 1,4 mld zł. Dodajmy, że będzie to uzupełnienie programu „Czyste powietrze”, z którego mogą korzystać tylko właściciele domów jednorodzinnych.

Z pieniędzy „Ciepłego mieszkania” będą mogli korzystać właściciele i współwłaściciele mieszkań w starszych budynkach wielorodzinnych bez centralnego ogrzewania, ogrzewający je np. piecami kaflowymi. W przyszłości do programu będą mogły przystąpić także wspólnoty mieszkaniowe. Na razie jednak ta część programu jest dopiero opracowywana.

Zależy od dochdów

Na jakie dofinansowania mogą liczyć liczyć uczestnicy programu? Otóż wysokość dofinansowania zależy wyłącznie od dochodów właściciela mieszkania. Przewidziano 3 warianty:

– podstawowy – dofinansowanie do 15 tys. zł (maksymalnie 30 proc. kosztów),

– podwyższony – dofinansowanie do 25 tys. zł (maksymalnie 60 proc. kosztów),

– najwyższy – dofinansowanie do 37,5 tys. zł (maksymalnie 90 proc. kosztów).

Jak ubiegać się o dotację?

Najpierw gmina musi zgłosić chęć otrzymania takiego dofinansowania do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Gdy już uzyska pieniądze na dotacje, urzędnicy będą mogli uruchomić nabór wniosków dla właścicieli i współwłaścicieli mieszkań na swoim terenie.

News4Media/fot. iStock

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.