„Ratujemy nasz staw” to tytuł nowego projektu realizowanego przez Fundację Przystanek Dobrych Myśli we współpracy ze Stowarzyszeniem Wędkarskim Szuwarek. Impulsem do jego realizacji był stan wody w janowickim stawie, znajdującym się na terenie Zielonej Doliny.

Z janowickim stawem problem jest od dłuższego czasu, ale jego stan szczególnie mocno pogorszył się wiosną tego roku. – Pojawiły się wtedy zdechłe ryby. Nie wiemy czy to kwestia złego natlenienia wody, choroby, a może zanieczyszczenia. Także wędkarze, którzy przecież znają temat, nie potrafili wyjaśnić zjawiska – mówi Milosz Kamiński, sekretarz UG Janowice Wielkie.

Sprawą zajęła się Fundacja Przystanek Dobrych Myśli. Zapadła decyzja by podjąć próbę jej oczyszczenia. Realizowany przez fundację projekt trwać będzie do 19 października. Ma on charakter badawczy (budżet to kilkanaście tysięcy złotych). Póki co wykonane zostały badania próbek wody, kolejnym krokiem będzie spotkanie z ekspertem, który doradzi jakie środki zaradcze podjąć, by nie zaszkodzić zwierzętom żyjącym w stawie (płazom, ptakom i rybom). W ramach projektu posadzona zostanie również przybrzeżna roślinność, która nie tylko upiększy zbiornik, ale również wpłynie na jego oczyszczanie. 

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.